Leasing na samochód nie tylko dla firm

Happy family sitting in the car

Po samochód w leasing mogą sięgnąć nie tylko przedsiębiorcy, ale też zwykli konsumenci. Jeszcze do niedawna dostępne były dla nich wyłącznie auta poleasingowe kupowane za gotówkę, teraz zakup nowego umożliwiają przepisy. Naprzeciw zwykłym konsumentom wyszły również firmy leasingowe, które coraz chętniej przygotowują dla nich atrakcyjne oferty.

Leasing wywodzi się od angielskiego słowa „wynająć”, „dzierżawić”, chociaż na naszym rynku bardziej się go traktuje jako formę pożyczki. Zazwyczaj korzystają z niego przedsiębiorcy, gdyż jest dogodną formą na sfinansowanie zakupu nowego środka trwałego oraz daje korzyści fiskalne. Jednak coraz chętniej sięgają po niego również zwykli konsumenci, którzy zamierzają nabyć nowe auto. Jeszcze kilka lat temu był on mało znany i dość niepopularny, ponieważ wśród klientów istniała pewnego rodzaju bariera psychologiczna. Obawiali się oni, że samochód w leasingu aż do wykupu jest własnością firmy leasingowej, więc jeżeli coś się zmieni w trakcie trwania umowy, to klient zostaje bez auta.

Leasing atrakcyjną opcją dla konsumentów

Jednak gdy banki zwiększyły swoje wymagania w stosunku do posiadanych przez klientów zarobków oraz zaczęły wymagać dodatkowego ubezpieczenia kredytu, leasing konsumencki stał się atrakcyjną alternatywną. Firmy leasingowe są bowiem bardziej elastyczne oraz nie stawiają tak dużych wymagań jak banki. Można powiedzieć, że główną zaletą leasingodawców jest wyjście naprzeciw potrzebom konsumentów. Zwykle taka osoba nie ma bowiem szans wynegocjować atrakcyjnych warunków w przypadku kredytu. Dodatkowo banki niechętnie przyznają dofinansowanie osobom, których zarobki nie są pewne. Natomiast firmy leasingowe są pod tym względem bardziej elastyczne, a dzięki temu dużo łatwiej uzyskać korzystne  dla siebie warunki.

Kolejną  zaletą leasingu jest brak konieczności określania zdolności kredytowej, dzięki temu łatwiej go uzyskać osobom, które nie posiadają długoterminowych umów o pracę. Dodatkowo leasingodawcy nie wymagają tak wielu formalności jak instytucje finansowe, nie obowiązują ich bowiem przepisy prawa bankowego. Dzięki temu decyzja o przyznaniu finansowania na samochód jest dużo szybsza. Najczęściej wystarczy okazać tylko dwa dokumenty potwierdzające tożsamość oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach.

Nowy samochód bez zbędnych formalności

Leasing konsumencki na samochód to doskonała opcja przede wszystkim dla osób nie mających zbyt dużo czasu na formalności. Firmy leasingowe zazwyczaj biorą na siebie zakup wybranego modelu auta, ubezpieczenie go oraz rejestrację w urzędach. W przypadku kredytu bankowego trzeba samemu dopełnić wszystkich formalności. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te koszty są wliczane do rat leasingowych. Wysokość składki OC jest zależna od miejsca siedziby leasingodawcy i może przez to być wyższa niż normalnie. Warto więc wybrać taką firmę leasingową, którą posada najkorzystniejszą na rynku ofertę, a jej siedziba znajduje się w pobliżu.

Polecamy:
Czym jest leasing pracowników?

1 komentarz

  1. Kochan Miłosz pisze:

    Parę lat temu chciałem kupić samochód na leasing ale prywatny. Myślałem wtedy, że tak będzie korzystniej. Ale w końcu zdecydowałem się na wynajmowanie samochodów. Jeździmy rzadko, tylko na wycieczki więc zakup auta by się nam nie zwrócił. Za to jak wynajmujemy na http://wypozycz.net/wynajem-samochodow/ to co roku mamy inny samochód na wakacje 🙂 No i bez żadnych papierków, OC/AC itp. wygoda straszna powiem wam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *