Wszystko, co musisz wiedzieć o kantorach internetowych

new york stock exchange with american flags and wall street sign in front

Wymiana waluty w kantorze internetowym jest sposobem na zaoszczędzenie sporych kwot. Warto wiedzieć dlaczego tak się dzieje.

Kantory internetowe już od kilku lat funkcjonują na polskim rynku finansowym. Niestety nadal nie cieszą się one tak dużą popularnością jak stacjonarne placówki, które oferują wymianę walut. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż Polacy nadal nie są do końca przekonani do usług internetowych – sporą część naszego społeczeństwa nadal stanowią osoby, dla których wykorzystanie komputera i internetu do usług finansowych to coś nowego, niekoniecznie bezpiecznego. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat sytuacja ta diametralnie się zmieni – oczywiście na lepsze. Warto wiedzieć jaką ofertą dysponują kantory, ocenić, czy konkretny kantor jest godny uwagi i poznać bliżej specyfikę internetowej wymiany walut.

Kantor internetowy – dlaczego warto?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bowiem kantory internetowe oferują swoim klientom szeroką gamę możliwości, jeśli chodzi o usługi. Wiele zależy również od konkretnej osoby – jej potrzeb oraz preferencji. Pewne jest jednak to, że jednym najbardziej istotnych elementów, który wpływa na coraz większe zainteresowanie kantorami internetowymi jest oczywiście bardzo konkurencyjny kurs. Najkrótsza odpowiedź na to pytanie – dlatego, że można zaoszczędzić.

Kursy walutowe w kantorach internetowych potrafi bardzo różnić się od kursów, które prezentują banki albo nawet placówki stacjonarne. Spready są tak małe (nawet 1 grosz), że korzyści odnoszą zarówno sprzedający, jak i kupujący walutę. Umowa antyspreadowa, która pozwoliła kantorom na skierowanie oferty do spłacających kredyty zaciągnięte w walutach obcych. W efekcie korzystny kurs stał się podstawową cechą, która wyróżnia kantory internetowe oraz która powoduje, że ludzie kierują się właśnie w ich stronę.

Oprócz powyższych, kantory online zasługują na szczególną uwagę również z następujących powodów:

  • bezpieczeństwo
  • transakcje bez wychodzenia z domu
  • szybkość transakcji
  • niewielkie opłaty
  • w wielu wypadkach brak konieczności posiadania konta walutowego

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w kantorach internetowych w wielu wypadkach można również negocjować kurs. Szczególnie możliwe jest to w sytuacji, kiedy przewalutowaniu na podlegać bardzo duża suma pieniędzy. Dzięki korzystnemu kursowi zarabia zarówno właściciel kantory, jak i osoba, która wymienia walutę. Zdarza się, że na takim przewalutowaniu można zarobić nawet do kilkuset złotych na jednej transakcji, w porównaniu do transakcji prowadzonej w banku lub kantorze stacjonarnym. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które posiadają kredyty w obcej walucie. W efekcie z takiego rozwiązania coraz częściej korzystają na przykład osoby, które zadłużyły się poprzez kredyt hipoteczny na przykład we frankach szwajcarskich. Inna grupa korzystających to przedsiębiorcy prowadzący wymianę z zagranicą oraz pracujący za granicą, przesyłający pieniądze do Polski. Wszystkie wymienione grupy wpłacają pieniądze na konto kantoru, który dokonuje przewalutowania i wysyła pieniądze bezpośrednio na konto beneficjenta.

Wygoda korzystania z kantorów internetowych to druga ważna cecha, która przyczyniła się do ich rozwoju. Kantory online wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując coraz to ciekawsze rozwiązania. Już dzisiaj wiele z nich nie ogranicza się wyłącznie do możliwości korzystania z nich za pomocą komputera, ale oferują także opcję korzystania z aplikacji mobilnych, które instaluje się na smartfonach.

Artykuł przygotowano wspólnie z serwisem internetowym SafeMoney.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *