Leasingi – pomocne w rozwoju działalności

Gdy biznes się rozwija bardzo często potrzebujemy wkładu finansowego i inwestycji chociażby w sprzęt, niezbędne wyposażenie czy też flotę pojazdów. Zależnie od prowadzonej firmy, potrzeby mogą być różne, ale cechą wspólną jest to, że jeżeli nie byliśmy przygotowani na duży sukces i szybki rozwój naszej firmy, mogą nas one nieco przerastać. W takiej sytuacji firmy bardzo często decydują się na korzystanie z rozmaitych form leasingu.

Leasing operacyjny – jak działa?

Leasing operacyjny to najczęściej wybierana forma leasingu, doskonale znana również z wielu form leasingu konsumenckiego. Możemy w taki sposób pozyskać dowolne urządzenie czy maszynę potrzebne nam do pracy, również samochód. Nie będziemy musieli przy tym zazwyczaj wykładać żadnych pieniędzy, a leasingodawca sfinansuje dany przedmiot za nas. W ramach umowy leasingowej będziemy co miesiąc spłacali ratę, a dany przedmiot faktycznie należy do podmiotu, który udzielił nam leasingu. Taka forma kredytowania pozwala oczywiście na odkupienie przedmiotu na sam koniec umowy po spłacie całości, a dodatkowo każda rata posiada w sobie podatek VAT. To właśnie z tego powodu jako firma nie płacimy w całości tego podatku już na samym starcie umowy. Jest on rozłożony na raty.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego mechanizm jest nieco inny. Tu nim odbierzemy nasz przedmiot leasingu (na przykład samochód) będziemy musieli od razu zapłacić całość należnego podatku VAT. Będziemy mogli w zamian odpisywać amortyzację danego przedmiotu w naszych kosztach firmowych. Kosztem uzyskania przychodu będzie jedynie nasza część odsetkowa płaconej raty. Zwykle ta forma leasingu zwalnia również leasingobiorcę z opłaty finansowej na starcie.

Czy skorzystanie z leasingu jest skomplikowane?

Teoretycznie nie, ale wybierając złą jego formę lub niekorzystną dla siebie umowę możemy ponieść pewne straty, których nie sposób będzie później odrobić. Właśnie dlatego lepiej przed rozpoczęciem starania się o leasing skorzystać z fachowej pomocy kancelarii finansowej. To nie tylko większe bezpieczeństwo, ale często też wybór spośród większej liczby znacznie korzystniejszych ofert leasingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *