Mechanik w zakładzie produkcyjnym – na ile zmian może pracować?

Praca mechanika w zakładzie produkcyjnym to spore wyzwanie. Tym większe, im bardziej rozbudowane i skomplikowane są maszyny, nad którymi trzeba sprawować nadzór. Jest to więc z pewnością praca dla osób, które mają wiedzę, doświadczenie i są w stanie szybko reagować na wszystkie pojawiające się usterki i awarie.

Utrzymanie linii produkcyjnej w ciągłym ruchu wymaga stałego pilnowania sprawności wszystkich maszyn i urządzeń, jakie są wykorzystywane w przedsiębiorstwie. A tych może być naprawdę sporo. W dużych zakładach produkcyjnych park maszynowy jest ogromny. Gdy jedna z maszyn zaczyna szwankować lub pojawiają się jakiekolwiek problemy w jej funkcjonowaniu, najczęściej pojawiają się opóźnienia także na innych etapach produkcyjnych. Dlatego też wszystkie, nawet niewielkie usterki trzeba naprawiać na bieżąco. Konieczne jest również przeszkolenie pracowników, którzy na co dzień pracują z maszynami. Im większa ich wiedza i doświadczenie, tym mniejsze narażenie maszyn na awarie związane z niewłaściwym funkcjonowaniem urządzeń.

Mechanik pracuje na wszystkie zmiany

Praca mechanika w zakładzie produkcyjnym jest ściśle związana z pracą całego zakładu i wszystkich znajdujących się w nim urządzeń. Jeśli firma realizuje cykl produkcyjny przez całą dobę, jest oczywiste, że także mechanik musi być dostępny przez całą dobę. Mechanicy pracują więc na wszystkie zmiany, dzienne, popołudniowe i nocne. Nie może bowiem zdarzyć się sytuacja, w której pojawia się awaria, a nie ma kto na nią zareagować. Dobry mechanik musi nieustannie się dokształcać i poszerzać swoją wiedzę. Maszyny i urządzenia są bowiem coraz bardziej zaawansowane technologicznie, innowacyjne, naszpikowane elektroniką i zautomatyzowane. Jeśli ktoś bazuje na wiedzy sprzed kilkunastu lat i nie poznaje nowych maszyn i urządzeń, bardzo szybko przestanie być na bieżąco.

Kiedy mechanik nie daje rady

Nie wszystkie usterki i awarie, jakie pojawiają się w czasie działania linii produkcyjnej, można naprawić szybko i na bieżąco. Bardzo często urządzenia wymagają kompleksowej regeneracji, wymiany zużytych części czy rozbudowanych prac naprawczych. Nie da się ich wykonać w krótkim czasie i bez wpływu na działanie całej linii produkcyjnej. Mechanik zakładowy, który pilnuje wszystkich urządzeń, może również nie mieć na tyle kompetencji, by rozbierać na części pierwsze skomplikowane urządzenia. Regeneracja głowic mieszających, a także prace naprawcze innych maszyn i urządzeń często wymagają pracy doświadczonych specjalistów, znających się dokładnie na takich maszynach. Warto inwestować w ich pracę, gdyż wtedy można mieć pewność, że urządzenie szybko i sprawnie zostanie naprawione i powróci do wydajnej pracy. W dobrych firmach można nawet otrzymać urządzenia zastępcze, które przydadzą się na linii produkcyjnej w sytuacji, gdy pierwotna maszyna będzie wymagała dosyć czasochłonnej naprawy. Dzięki temu można jednocześnie zadbać o naprawę urządzenia i utrzymać produkcję na odpowiednim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *