CV i list motywacyjny – wskazówki jak napisać

CV jest dokumentem w skrócie opisującym wykształcenie i doświadczenie. Z kolei list motywacyjny określa argumentację do podjęcia pracy na danym stanowisku. Jak je przygotować?

Co powinno zawierać CV?

Praca i różne stanowiska wymagają wysyłki CV. Powinny się w nim znaleźć podstawowe informacje teleadresowe (w tym telefon i e-mail), wykształcenie, skończone uczelnie lub inne istotne szkolenia, doświadczenie wraz z nazwą firmy, okresem zatrudnienia, stanowiskiem oraz krótkim opisem obowiązków. Ponadto, warto dać wzmiankę o znajomości języków obcych lub programów komputerowych. Można pochwalić się również zainteresowaniami czy zdobytymi nagrodami i certyfikatami. Dodaj również zdjęcie oraz niezbędne klauzule o ochronie danych osobowych i zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Jak napisać list motywacyjny?

Niektóre oferty pracy wymagają również dodania listu motywacyjnego. W lewym górnym rogu powinny być informacje jak Twoje imię, nazwisko, adres i kontakt. Z kolei poniżej, po prawej stronie podaj adresata listu po stronie pracodawcy. Pisząc list, podaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Napisz konkretne argumenty, podkreślające Twoją motywację do pracy oraz nawiąż do wymagań zamieszczonych w ofercie. Napisz tak, by podkreślić, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko. Niech Twój list będzie czytelny, nie za długi, ale również wolny od błędów stylistycznych czy ortograficznych.

Gdzie znaleźć wskazówki o CV i liście motywacyjnym?

Portale internetowe jak Pracuj.pl nie tylko mają liczne oferty pracy, ale również są źródłem wskazówek na temat tego, jak napisać dobre CV i list motywacyjny. Ponadto, po napisaniu podania, warto byś dał je komuś do przeczytania. Upewnisz się, czy nieświadomie nie zrobiłeś błędów i czy Twój list i CV będą w stanie zachęcić pracodawcę.
CV i list motywacyjny to dwa ważne dokumenty, będące przepustką do objęcia wymarzonego stanowiska w danej firmie. Przyłóż się więc do ich napisania i czekaj na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *