Wady pracy zdalnej – co zrobić gdy praca z domu “nie idzie”?

Praca zdalna okazała się nie tak znakomita, jak przedstawiali Ci ją znajomi lub artykuły w Internecie? Twoja efektywność w domu spadła, a praca rozciąga się na cały dzień? Być może praca zdalna nie jest dla Ciebie – poznaj rozwiązanie, które zdecydowanie podniesie efektywność Twojej pracy i zagwarantuje optymalny work-life balance.

Praca z domu “nie idzie” – zaskoczony?

Brak konieczności dojazdów, czyli wygoda i potężna oszczędność czasu i pieniędzy, dowolne godziny pracy, brak dress code’u i szefa stojącego nad uchem, a przede wszystkim możliwość pracy w miejscu, w którym jest Ci najwygodniej – to pozytywy zdalnej pracy, które kuszą niejednego pracownika. Okazuje się jednak, że niektórym entuzjazm szybko opada, a wraz z nim efektywność pracy i zadowolenie z życia. Z czego to wynika?

Pułapki pracy z domu

Praca zdalna rzeczywiście niesie ze sobą mnóstwo korzyści, jednakże nie każdy jest gotowy na takie rozwiązanie. Praca z domu wiąże się z licznymi niedogodnościami, z którymi poradzą sobie jedynie mocno zdyscyplinowane osoby.

  • Domowe rozpraszacze – brak bezpośredniej kontroli przełożonego powoduje, że wielu pracowników zdalnych ulega czasie pracy pokusom wykonywania domowych obowiązków, zabawy z psem lub dziećmi czy innym rozrywkom, takim jak seriale, książki czy gry wideo.
  • Całodniowy dzień pracy – elastyczne aż do bólu godziny pracy powodują nierzadko, że praca rozciąga się na cały dzień. Trudno wówczas oddzielić pracę od życia prywatnego.
  • Brak kontaktów ze znajomymi – pomijając fakt, że w czasie pracy nie mamy bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, co może być uciążliwe dla osób towarzyskich, to jeszcze zaburza się nasze życie towarzyskie. Wiele kontaktów towarzyskich odbywa się bowiem pomiędzy współpracownikami.
  • Nieodpowiednie warunki do pracy – wiele osób mieszka w małych mieszkaniach, ma uciążliwych sąsiadów lub hałaśliwe otoczenie za oknem. Warunki domowe niekiedy bardzo utrudniają skupienie się na pracy. Do tego dochodzi również konieczność zainwestowania na przykład w ergonomiczny fotel do pracy.

Jak widzisz, praca z domu nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście wiele osób doskonale radzi sobie, pracując zdalnie, jednak niektórzy ze względu na swój temperament lub niesprzyjające warunki w domu, mają pod górkę już na starcie.

Coworking – alternatywa dla pracy z domu

Alternatywą dla freelancerów, którzy nie radzą sobie z pracą z domu, a zakup lub wynajem własnego biura jest dla nich nieopłacalny lub wręcz finansowo niemożliwy, jest biuro coworkingowe. Jest to usługa polegająca na wynajmie stanowiska pracy w przestrzeni przygotowanej dla freelancerów. Korzystając z coworkingu, otrzymujesz:

  • wygodne stanowisko pracy w nowoczesnym biurze,
  • obsługę administracyjną i księgową,
  • dostęp do Internetu i urządzeń biurowych (np. kserokopiarek, skanerów, rzutników czy telewizorów multimedialnych),
  • przestrzeń wspólną, czyli w pełni wyposażone łazienkę i kuchnię,
  • dostęp do sali konferencyjnej / szkoleniowej,
  • możliwość rejestracji firmy w CEIDG pod adresem biura.

Koszty wynajmu stanowiska pracy w biurze coworkingowym to zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. Jest to rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy nie osiągają satysfakcjonującej efektywności, pracując z domu. Coworking to możliwość podjęcia pracy w sprzyjających warunkach biurowych, a także nawiązanie wielu cennych, zarówno zawodowych, jak i prywatnych kontaktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *