Kamień na nagrobek – czym się kierować podczas wybierania

Śmierć bliskiej osoby, nawet ta, do której teoretycznie byliśmy przygotowani, zawsze jest bolesnym doświadczeniem. W okresie żałoby trudno nam się skupić na podstawowych obowiązkach, zadaniach i normalnym funkcjonowaniu, a przecież czeka nas sporo decyzji związanych z pogrzebem.

Poza tym w niedługim czasie od ceremonii pogrzebowej będzie trzeba zadecydować o rodzaju nagrobku, który zastąpi tymczasową konstrukcję na cmentarzu. Czym się kierować podczas wybierania nagrobka? Z jakich materiałów wykonanie sprawdzi się najlepiej?

Nagrobek – z jakiego materiału?

Nagrobki wykonywane są z różnych materiałów, przy czym najczęściej są to surowce, takie jak granit, marmur i piaskowiec. Każdy z nich ma zalety i wady, ale najlepszy stosunek plusów do minusów oferują nagrobki granitowe, które w różnych wersjach można znaleźć na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/. Czym się wyróżniają?

Granit to kamień cechujący się bardzo dużą trwałością. Wykonane z niego nagrobki mogą przetrwać długi czas, mimo tego, że pozostają nieustannie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Granit nie poddaje się działaniu wilgoci, opadów czy zmiennych temperatur. Pozostaje niezmienny mimo kwaśnych związków obecnych w deszczu. Poza tym trudno go uszkodzić czy zarysować, dzięki czemu zachowuje swoją estetykę przez długi czas. Z tego względu jest to najchętniej i najczęściej wybierany materiał na nagrobki.

Mniejszą popularnością cieszy się marmur, który nawet właściwie pielęgnowany i traktowany delikatnie, ze względu na działanie czynników zewnętrznych nie jest w stanie zaoferować zbyt dużej trwałości. Po pewnym czasie mogą zagościć na nim pęknięcia, zarysowania, przebarwienia, co oznacza konieczność renowacji pomnika. Podobnie rzecz się ma z piaskowcem, który, choć pięknie się prezentuje, wymaga czasochłonnej i szczególnej pielęgnacji, a i tak trwałością nie dorównuje nagrobkom z granitu.

Kolorystyka nagrobków

Wiemy już, na jaki materiał chcemy postawić. Co z kolorystyką? Choć na cmentarzach i w ofertach domów pogrzebowych dominują nagrobki w ciemnych barwach, można również wybrać jasne lub w odcieniach rudego/brązowego.

Czym się kierować podczas wybierania koloru? Ciemne nagrobki sprawdzą się w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, a także wśród drzew czy krzewów, ponieważ spadające liście i igły łatwo brudzą i zostawiają plamy. Jasne nagrobki będą dobrym rozwiązaniem do miejsc zacienionych, ponieważ wniosą kontrast i będą sprawiały wrażenie bardziej przyjaznych w odbiorze.

Odpowiednie rozmiary i estetyka

Oczywiście nagrobek powinien być dopasowany pod względem rozmiarów. Warto uwzględnić, czy w przyszłości będzie w nim pochowana kolejna osoba, aby uniknąć późniejszych zmian i kupowania nowego pomnika. Kwestie estetyczne to głównie indywidualny wybór związany także z ewentualnymi życzeniami osoby zmarłej.

Pomyślmy możliwe wcześnie o wyborze nagrobka, aby zaplanować budżet przeznaczony nie tylko na ceremonię pogrzebową.

 

Wirtualna centrala telefoniczna – jak może przydać się w twojej firmie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *