Jaka jest najlepsza farba do blachy?

farba do blachyFarba do blachy to bardzo trudny wybór. Na rynku jest wiele dostępnych opcji, ale każdemu zależy na tym, aby wybrać jak najlepszą jakość w stosunku do ceny. Każdy chciałby kupić farbę dobrą jakościowo, która będzie długo utrzymywała się bez odprysków czy pęknięć. Warto sprawdzić kilka ważnych informacji zanim podejmiemy decyzję o tym, jaką farbę do blachy kupimy. Należy również odpowiednio przygotować podłoże do malowania odpowiednią farbą.

Co można malować farbą do blachy?

Farba do blachy to produkt przeznaczony do pokrywania powierzchni dachowej z blach ocynkowanych lub alucynkowych. Dodatkowo można malować nią również parapety, rynny oraz ogrodzenia zrobione z tych samych materiałów. Blachy aluminiowe również sprawdzą się w przypadku pokrywania farbą do blachy, dobrze porywane są również powierzchnie miedziane.

Farba do blachy może służyć takim procesom jak np. renowacja, czyli odnawianie używanej i malowanej już wcześniej blachy. Nadaje się ona również do pokrywania stali, betonu oraz tynku.

Jakie wyróżniamy rodzaje farby do blachy?

Najbardziej odpowiednie farby do blachy to te wyprodukowane z akrylu oraz poliwinylu. Mają najlepszą przyczepność do podłoża, osiągają dużą elastyczność, dzięki czemu są bardziej odporne na wilgoć, działanie temperatury i inne czynniki szkodliwe. Dodatkowo są bardzo trwałe i osiągają długi okres gwarancji od producenta.

Jakie właściwości posiada dobra farba do blachy?

Dobra farba do blachy to produkt przede wszystkim ekologiczny, który nie posiada substancji szkodliwych dla środowiska. Do jego wytworzenia używa się ekologicznych produktów, a procesy wytwarzania są praktycznie nieszkodliwe i nie wytwarzają toksyn. Farba do blachy powinna być również wydajna, ponieważ najczęściej odpowiednie pokrycie wymaga nałożenia dwóch warstw.

Dobry produkt powinien mieć również mocną przyczepność do malowanej powierzchni, szybko do niej przylegać i łatwo schnąć. Powłoka, która tworzy się na zaschniętej farbie powinna stawać się elastyczna i odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Wodoodporność to również bardzo pożądana cena w przypadku dobrej farby do blachy.

Porządna farba do pokrywania blachy uzyskuje nawet 5 lat gwarancji od producenta. Takiej farbie warto zaufać, ponieważ koszty ewentualnej konieczności naprawy nie spadną w całości na nas.

Warstwy farby do blachy powinny nakładać się łatwo i delikatnie nie tworząc grudek i odznaczeń na warstwach. Ponieważ dobre farby to farby ekologiczne, nie wydzielają one żadnych oparów i zapachów, które mogłyby szkodzić zdrowiu ludzi. Zapach nie jest również drażniący i nie powoduje zawrotów głowy czy innych objawów zatrucia.

Jak przygotować blachę do malowania?

Przygotowując blachę do malowania musimy pamiętać, że malujemy różne podłoża, dlatego wymagają one różnego przygotowania. Podłoże ze śladami korozji należy odpowiednio umyć i wysuszyć. Wszelkie ślady korozji powinny zostać wyczyszczone z powierzchni, aby blacha dobrze pokryła się farbą. Warto użyć również podkładu, na który farbę można nałożyć po odczekaniu doby.

Stare powłoki blaszane to również duże wyzwanie dla osób, które chcą je odnowić i pomalować. wymaga to usunięcia starej powłoki i oczyszczenia z niej całkowicie blachy, którą przygotowujemy do ponownego malowania. Powierzchnie, które po czyszczeniu okażą się gładkie trzeba zmatowić za pomocą pocierania papierem ściernym. Po zmatowieniu warto umyć powierzchnią i dokładnie ja wysuszyć, ponieważ wilgoć nie służy trzymaniu się farby. Jeżeli nie widać nigdzie łuszczących się pozostałości po starej powłoce, można przystąpić do malowania blachy odpowiednio dobrana farbą.

Blachy ocynkowane należy oczyścić z substancji będących efektem korozji cynku. Następnie trzeba umyć oczyszczoną powierzchnię i dobrze ją wysuszyć. Dopiero osuszoną powierzchnię możemy pomalować farbą.

Blachy powlekane na samym początku należy zabezpieczyć odpowiednimi produktami i umyć. Przed malowaniem warto nałożyć podkład, który pozwoli zachować dłuższą żywotność farby. Po 24 godzinach od nałożenia podkładu można rozpocząć właściwe malowanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *