Najlepsze ciasta kruche i babeczki

Ciasto kruche to produkt, który w kuchni jest niezwykle wdzięczny. Nie tylko sam w sobie doskonale smakuje, ale też stanowi bazę dla wielu niezwykłych ciast i oczywiście babeczek. Przepisy na ciasta kruche często różnią się między sobą. Ale są pewne elementy, które ostatecznie decydują o tym, że ciasto rzeczywiście wychodzi rewelacyjne.

Pierwszym elementem jest zachowanie proporcji składników. Najczęściej przepisy na ciasto kruche podają, że na dwie szklanki mąki, przypada pół szklanki cukru pudru, dwa żółtka jaj oraz kostka masła i pół szklanki kwaśnej śmietany. Dzięki takim proporcjom ciasto wychodzi rzeczywiście aksamitne w smaku. Ale, żeby do tego było idealnie kruche, ważne jest to, jak łączy się składniki. Po pierwsze masło kroi się w bardzo drobną kostkę i miesza z mąką i cukrem przy pomocy noża. Nie wolno robić tego ręką, aby składników nie ogrzać. Inaczej ciasto nie będzie kruche. Ręki używa się na sam koniec, ale bardzo krótko, aby uformować ostatecznie zwartą kulę, którą obsypuje się na wierzchu mąką i na godzinę chowa do lodówki.

Wyjęte z lodówki ciasto rozwałkowuje się, a następnie od razu wkłada do piekarnika. Kiedy więc ciasto jest wyjęte z lodówki, piekarnik już powinien być nagrzany. A to, w jakiej formie ciasto upiec, zależy od tego, co tak naprawdę chce się uzyskać. Jeśli mato być ciasto przekładane, można upiec dwa odrębne placki na prostokątnych blaszkach. Jeśli komuś marzy się tarta, ciasto wkłada się w specjalną formę, lub w tortownicę, pamiętając, aby ciasto pokryło spód, a także klika centymetrów ścian bocznych. A jeśli ktoś chce zrobić na cieście kruchym babeczki, wtedy wykrawa się z ciasta koła przy pomocy szklanki i wypełnia nimi foremki od babeczek.

A z czym połączyć ciasto kruche? Jeśli ktoś lubi kremy i masę kajmakową, może zrobić takie właśnie połączenie. Trzeba wówczas pół kilo sera twarogowego połączyć z kostką masła i aromatem waniliowym, dodając do tego cukier wedle uznania. Oczywiście najpierw uciera się masło z cukrem, pamiętając, że krem nie może być za słodki, bo masa kajmakowa jest bardzo słodka. Na koniec utarte masło łączy się z twarogiem. Gdy krem jest gotowy, można przełożyć nim dwa upieczone placki.

Jeżeli ktoś kocha tarty, wówczas do wypełnienia ciasta najlepiej użyć krem budyniowy. Jest on połączeniem budyniu i masła, które po utarciu, dają puszystą masę. Wierzch natomiast dekoruje się zawsze barwnymi owocami.

A co z babeczkami? Dobry przepis na babeczki to taki, który łączy struktury i smaki. Dlatego też warto połączyć kruche ciasto z ganaszem czekoladowym i przełamać nuty smakowe dodatkowo owocem. Taki przepis na babeczki gwarantuje niesamowite doznania smakowe. A co więcej, babeczki takie wyglądają cudownie. Mogą stać się ozdobą nie tylko niedzielnego stołu, ale też jakiejś ważnej, rodzinnej uroczystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *