PLA to najpopularniejszy filament do druku 3D

Najczęściej stosowanym filamentem w druku 3D FDM jest PLA. Kwas polimlekowy, polilaktyd lub kwas polimlekowy to przyjazny dla środowiska, biodegradowalny poliester, którego bazą jest głównie kwas mlekowy. Regulując jego poziom w trakcie produkcji, można uzyskać różne właściwości polimeru, poszerzając tym samym obszary jego zastosowania. PLA jest wytwarzany z surowców organicznych – kukurydzy, białka sojowego, trzciny cukrowej itp., co sprawia, że ​​produkcja jest tania, a jej zasoby odnawialne.

PLA filament do druku 3D

W ostatnim czasie wykorzystanie tego materiału rozrosło się do ogromnych rozmiarów jako materiału opakowaniowego i filamentu 3D, a pod względem popularności stał się biotworzywem numer jeden na świecie.

Charakterystyka filamentu PLA

Naturalny PLA to nieprzezroczyste, zamglone, jasne tworzywo sztuczne o następujących właściwościach fizycznych:

 • gęstość: 1,23‑1,25 g/cm³;
 • temperatura topnienia: 170‑180°C;
 • temperatura zeszklenia: 60°C;
 • odporność na temperaturę do 70°C;
 • wysoka wytrzymałość mechaniczna;
 • elastyczność i sprężystość.

Zakres temperatur pracy filamentu PLA jest znacznie niższy niż w przypadku ABS. Ze względu na dużą higroskopijność polimeru tego nie należy stosować na zimno, a górna granica temperatury oscyluje w okolicach 60-70 stopni, choć niektóre odmiany wytrzymują nieco więcej. Jako rozpuszczalniki stosuje się dioksan, dichloroetan, gorący benzen. Ze względu na niską temperaturę topnienia PLA jest trudny w obróbce mechanicznej.

Filament PLA jest bezpieczny

Największą zaletą PLA jest bezpieczeństwo. Filamenty PLA są całkowicie ekologiczne, biodegradowalne (w odpowiednich warunkach w ciągu około sześciu miesięcy) i biokompatybilne. Podczas drukowania wydziela lekki przyjemny zapach, przypominający gotowy popcorn. Przy innych parametrach PLA jest stabilny, bezpieczny do stosowania w przemyśle spożywczym i medycynie. Bez problemu poddaje się go recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu, a surowce do jego produkcji są odnawialne.

Zalety filamentu PLA

 1. Ekologiczne, bezpieczne, biokompatybilne i biodegradowalne.
 2. Dość mocna i elastyczna.
 3. Tanie w produkcji, nadające się do recyklingu, zasoby produkcyjne są odnawialne.
 4. Wygodny i łatwy w produkcji addytywnej.
 5. Zapewnia wysoką jakość powierzchni, idealną do szybkiego prototypowania.
 6. Dostępna jest szeroka paleta kolorów.

Wady filamentu PLA

 1. Wysoki stopień higroskopijności. Suszenie jest zalecane przed drukowaniem.
 2. Nieodporny na ciepło.
 3. Rozkłada się przy dłuższej ekspozycji na światło.
 4. Biodegradowalność skraca żywotność gotowych części.
 5. Dość delikatne, w kompozycji często stosuje się dodatki.

Co jest drukowane z filamentu PLA?

 • Prototypy.
 • Wizualne modele i układy.
 • Modele anatomiczne w medycynie.
 • Elementy wyposażenia.
 • Produkty finalne (np. szyldy, pamiątki, pojemniki, butelki, sztućce).

Wskazówki dotyczące drukowania z filamentem PLA

 • Stół do druku. PLA jest bezpretensjonalny w produkcji przyrostowej, a niektórzy rzemieślnicy drukują go na stołach bez ogrzewania, jednak dla wygodnej pracy i dobrej przyczepności należy ustawić temperaturę stołu na 50-60 ° C lub użyć kleju samoprzylepnego.
 • Temperatura ekstrudera. Nie ustawiaj zbyt wysokiej temperatury ekstrudera. Z tego powodu może wystąpić efekt wstęgi, a cała zadrukowana część zostanie pokryta drobnymi włóknami tworzywa sztucznego, a zewnętrzna powierzchnia straci swój efektowny wygląd.
 • Szybkość drukowania. Prędkość może zmieniać się dość szeroko – od 10 do 100 mm/s. Aby uzyskać lepszy wynik, logiczne jest użycie niższej prędkości, podczas gdy wykonanie zadania zajmie więcej czasu.
 • Czynniki zewnętrzne. Przeciągi, wentylacja i klimatyzacja mogą oczywiście zepsuć jakość druku, choć nie w takim stopniu, jak np. w przypadku ABS. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych problemów jest użycie drukarek 3D z zamkniętą komorą roboczą. Jednak w przypadku drukowania z tworzywa sztucznego PLA jest to warunek opcjonalny.

Podsumowanie: Krótko o filamencie PLA

Widzieliśmy więc, że PLA jest bezpretensjonalnym, bezpiecznym i tanim materiałem eksploatacyjnym do druku FDM. Nadaje się do zastosowań, w których wygląd i kształt są ważniejsze niż wytrzymałość i trwałość. Polilaktyd jest idealnym materiałem nie tylko dla początkujących użytkowników, ale pozostaje również narzędziem pracy dla profesjonalistów. Przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo tego polimeru sprawiają, że można go stosować w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle spożywczym i medycynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *