Obligacje korporacyjne – jak i gdzie kupić?

02,

Wielu inwestorów szuka sposobów na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Jednym z nich jest zainwestowanie w obligacje korporacyjne. Na czym to polega? Jak i gdzie można je nabyć? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstwa, które zostały przez nie wyemitowane jako instrumenty krótkoterminowe, średnioterminowe lub długoterminowe, w celu pozyskania środków finansowych na realizację inwestycji. Nabywca obligacji zyskuje oprocentowanie, którego wysokość i odsetki, a także terminy płatności są określone w warunkach emisji. Dzięki temu zyskują obie strony. Więcej na temat obligacji przeczytasz: http://bestcapital.pl/dla-inwestorow/obligacje-korporacyjne/.

Jak kupić obligacje korporacyjne?

Można wyróżnić cztery sposoby, w jakie można nabyć obligacje korporacyjne. Dwa z nich – kupno na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym Catalyst – można uznać za przeznaczone dla inwestorów, którzy mają dość bogaty dorobek inwestycyjny. Pozostałe dwa: zakup obligacji poprzez fundusze inwestycyjne i przy pomocy Autoryzowanego Doradcy Catalyst, będą doskonałe dla osób, które dopiero zaczynają inwestowanie, wkraczają w świat obligacji korporacyjnych.

Kupno obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym

Kupno obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym to bezpośrednia forma zakupu. Inwestor musi samodzielnie rozeznać się w tym, czy skorzystać z oferty, czy szukać korzystniejszego rozwiązania. Nabywa bowiem papiery wartościowe bezpośrednio od emitenta. Oczywiście szczegółowe warunki zakupu są opisane w prospekcie, jednakże to od inwestora zależy, czy się na nie zdecyduje.

Jak kupić obligacje na rynku wtórnym Catalyst?

Od 2009 roku inwestorzy mają możliwość zakupu obligacji na rynku wtórnym Catalyst. Pozwala on na swobodny obrót – zarówno kupno, jak i sprzedaż. Transakcje dokonywane są między inwestorami. Nie biorą w nich udziału emitenci. Oczywiście ceny obligacji kształtują się nieco inaczej, jednakże nie z pominięciem zasad rynkowych. Zależą przede wszystkim od wartości nominalnej, a także od wysokości odsetek, jakie gwarantowałby emitent.

Zakup obligacji poprzez fundusze inwestycyjne

Dla mniej doświadczonych osób, które dopiero zaczynają inwestować, intersujący może być zakup obligacji korporacyjnych poprzez fundusze inwestycyjne. Polega to na tym, że inwestor przekazuje środki finansowe osobom, które pracują dla danego funduszu. Za taką usługę oczywiście należy zapłacić prowizją. Wszak korzystamy z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Zakłada się, że średnio roczna opłata wynosi od 1,5 % – 2,0 % uzyskiwanych odsetek.

Jak kupić obligacje korporacyjne przy pomocy Autoryzowanego Doradcy Catalyst?

Ostatnim sposobem na zakup obligacji korporacyjnych jest skorzystanie z pomocy Autoryzowanego Doradcy Catalyst. Największym atutem takiej metody jest to, że można zainwestować nie posiadając jakiejkolwiek wiedzy i doświadczenia. To doradca analizuje rynek i przedstawia najkorzystniejsze opcje, a co więcej – pomaga przejść przez proces kupna, oczywiście biorąc sobie za to odpowiednią prowizję.

Jak widać – możemy kupić obligacje nie mając wiedzy, czasu na badanie rynku, albo nie umiemy samodzielnie podejmować decyzji. Można inwestować, opierając się na pomocy doradcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *