Obsługa kadrowa – zakres i rola outsourcingu

Rozwój firmy to nowe zlecenia, większe przychody, ale także konieczność zatrudnienia nowych pracowników, którzy przejmą część obowiązków. Im więcej osób w firmie, tym więcej obowiązków administracyjnych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na stworzenie własnego działu kadrowo-płacowego lub outsourcing. Na czym polega to drugie rozwiązanie i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością? Sprawdź!

Outsourcing (z języka angielskiego outside-resource-using) polega na powierzeniu części obowiązków firmowych podmiotom zewnętrznym. Outsourcing kadr i płac to oddelegowanie czynności związanych m.in. z administracją wynagrodzeń oraz zarządzeniem dokumentacją personalną. Eksperci z firm zewnętrznych zajmują się m.in. naliczaniem płac, przygotowywaniem deklaracji PIT, zaświadczeń o wynagrodzeniu, sporządzaniem deklaracji dla Urzędu Skarbowego i rozliczaniem czasu pracy.

Rola outsourcingu kadrowo-płacowego w organizacji

Nawiązanie współpracy z firmą zewnętrzną zdejmuje z barków przedsiębiorców obowiązki związane z obsługą kadrowo-płacową. A to daje możliwość realizacji kolejnych zleceń lub poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań usprawniających działanie całej organizacji.

Firmy zewnętrzne zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi (HR) posiadają unikalne know-how będące efektem wieloletniego doświadczenia w branży. Dzięki temu są w stanie podejmować szybkie i trafne decyzje, co przekłada się na rozwój organizacji.

Współpraca z profesjonalną firmą zewnętrzną to gwarancja przestrzegania obowiązujących przepisów, terminowości i bezpieczeństwa powierzonych danych. To także sposób na optymalizację kosztów związanych z obsługą przedsiębiorstwa. Stworzenie wewnętrznego działu HR wiąże się z koniecznością opłacenia pełnego etatu dla specjalistów, odpowiedniego wyposażenia stanowisk, a także nieustannego doszkalania personelu.

Eksperci z firmy zewnętrznej posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności, dzięki którym mogą sprawnie przeprowadzić procesy rekrutacyjne, ale dysponują także własnymi narzędziami pozwalającymi na prowadzenie świadomej polityki personalnej w organizacji.

Choć z usług outsourcingu kadr i płac korzystają głównie przedsiębiorstwa, które nie posiadają własnych działów HR, to nie znaczy, że usługa jest skierowana wyłącznie do nich. Eksperci z firm zewnętrznych odgrywają ważną rolę również w dużych organizacjach zatrudniających kilkadziesiąt czy kilkaset osób. Są wsparciem dla osób zatrudnionych na stałe.

Dzięki temu, że pełnią funkcję organu doradczego spoza firmy, są w stanie spojrzeć na zarządzanie dokumentacją, administracją wynagrodzeń czy innymi działaniami HR z nowej perspektywy i zaproponować rozwiązania korzystne dla całej organizacji.

Dowiedz się więcej na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/rekrutacja

Polecamy:
Jak wybrać najlepsze osłony na biurko?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *