Ochrona oplątwy przed szkodnikami

Egzotyczne oplątwy coraz częściej pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Pięknie się prezentują, mają bujne, zielone liście w kształcie rozety i niezwykłe, różnokolorowe kwiaty. Występują w wielu gatunkach, dlatego bez problemu można znaleźć taki okaz, który w stu procentach będzie pasował nam do wnętrza.

Rośliny egzotyczne od zawsze cieszą się dużą popularnością osób, które lubią otaczać się zielenią w swoich czterech ścianach. Nic w tym dziwnego – często są bardzo efektowne, a jednocześnie niezbyt wymagające w uprawie. Bardzo często to nasze rodzime gatunki potrzebują dużo większej pielęgnacji niż rośliny egzotyczne, które są przyzwyczajone do życia często w ekstremalnych warunkach. Wśród wielu roślin egzotycznych, oplątwy mają swoje szczególne miejsce. Są efektowne, pięknie się prezentują w każdym wnętrzu, a ich wybór jest naprawdę spory.

Uprawa oplątwy w domu

W warunkach naturalnych oplątwy rosną na drzewach, porastają ich korę i konary. Nie oznacza to jednak, że są pasożytami i czerpią składniki pokarmowe z rośliny, którą zasiedlają.
Oplątwa należą do epifitów, czyli roślin, które do życia nie potrzebują gleby ani korzeni – wystarczy jakiekolwiek w miarę stabilne stanowisko. Wodę i składniki pokarmowe, które są im potrzebne do życia, czerpią z wody oraz z powietrza. Ich rurkowate liście mają taki kształt i budowę, że pozwalają na gromadzenie wody i przechowanie jej na czasy, w których będzie ograniczony do niej dostęp. Oplątwa powinna stać w pomieszczeniu słonecznym, ale niekoniecznie na pełnym słońcu, gdyż wtedy mogą palić jej promienie. Roślinę podlewa się dwa razy w tygodniu za pomocą spryskiwacza. Delikatny strumień wody na liście sprawi, że roślina wchłonie dokładnie tyle, ile będzie potrzebowała. Raz na kilka tygodni można włożyć oplątwę do naczynia z wodą, dzięki czemu będzie mogła wchłonąć tyle wody, ile będzie potrzebowała.

A co, gdy pojawią się szkodniki?

Choć rośliny, które znajdują się w domach, są mniej narażone na szkodniki niż ich balkonowe czy ogrodowe odpowiedniki, nie oznacza to jednak, że można ich całkowicie uniknąć. Mszyce i inne niepożądane owady mogą pojawić się znienacka i sprawić, że nasza efektowna roślina straci swój świetny wygląd. Szkodniki można dosyć łatwo namierzyć – najczęściej zostawiają ślady na liściach, a także same pojawiają się na różnych częściach rośliny. Warto zadbać o to, by zareagować jak najszybciej. Im mniej oplątwa będzie nadgryziona przez szkodniki, tym łatwiej będzie ją uratować. W ochronie przed szkodnikami stosuje się profesjonalne środki ochrony roślin przeciw szkodnikom. Można też spróbować skorzystać z domowych rozwiązań. W przypadku oplątwy bardzo dobrze sprawdza się opryskiwanie roztworem z szarego mydła. Warto stosować przede wszystkim sprawdzone i skuteczne rozwiązania – szybko zwalczone szkodniki nie wrócą, a roślina będzie mogła przez długi czas cieszyć się doskonałym wyglądem i być ciekawą, zieloną ozdobą naszego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *