Odpowiedzialność cywilna w pracy – na czym polega i czy warto się ubezpieczyć?

featured-image5

Na czym polega odpowiedzialność cywilna? Jeśli słyszy się o nadużyciach w pracy, to zazwyczaj do głowy przychodzi właśnie pracodawca. To myślenie o przełożonych jako źródle nieszczęść ma swoje źródło w ludzkiej naturze i niestety często przysłania faktyczny stan rzeczy. Zaskakująco wysoki odsetek wykroczeń jest popełniany właśnie przez pracowników. Takie łamanie prawa podlega karze, dlatego warto jest znać szczegóły, aby wiedzieć, jak to wszystko funkcjonuje.

Umowa o prace obowiązuje do pewnej odpowiedzialności za obsługiwany sprzęt, miejsce pracy oraz innych pracowników. Niewywiązywanie się z obowiązków, narażanie reszty kadry na uszczerbek na zdrowiu, złe traktowanie maszyn i tym podobnych zapewne doprowadzi do wyciągnięcia konsekwencji. Warto wspomnieć że to właśnie pracodawca ma wybór, czy ukarać takiego pracownika, czy nie.

Pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej jest bowiem dla niego prawem, a nie obowiązkiem. Jest to jeden z licznych powodów, aby żyć ze swoim przełożonym na dobrych terminach.

Ubezpieczenia jako rozwiązanie dla rozsądnych ludzi.

Nawet jeśli masz się za pracownika idealnego, to ryzyko nie jest warte nikłych pieniędzy, jakich ubezpieczenie się wymaga. W rozwiniętych krajach, szczególnie na zachodzie, ubezpieczenie pracownika to standard. Nawet tutaj, w Polsce, jest to częsty dodatek przy. zawieraniu umowy, ale w przypadku, gdy nie jest zapewniane, najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić sobie je prywatnie. Oprócz odpowiedzialności podczas pracy należy przecież pamiętać także o odpowiedzialności za swoją rodzinę, dzieci, bliskich, a nawet samego siebie. Jeśli nie masz pomysłu, gdzie najlepiej jest znaleźć tego typu usługę, to ubezpieczenie na życie online kupisz na www.rankingubezpieczennazycie.pl. Żaden inny ubezpieczyciel nie posiada tak solidnej, niezawodnej i przejrzystej oferty.

Jakie są rodzaje kar?

Aby nie narazić się na złamanie prawa najpierw trzeba dokładnie przeczytać umowę, która jest najważniejszym dokumentem w przypadku wystąpienia takich wykroczeń. W przypadku łamania jej, przełożony może w różny sposób karać swoich pracowników. Może mieć to formę upomnienia bądź nagany, zwłaszcza w przypadku drobnych zaniedbań. Nikt rozsądny nie będzie uciekał się do sądu w sprawie choćby źle umytej podłogi. Poważniejsze przewinienia mogą poskutkować karą pieniężną, zazwyczaj w formie obcięcia pensji.

Zły pracownik nie może też z reguły liczyć na jakikolwiek awans czy podwyżkę. Tym, czego każdy się boi są jednak poważne wypadki. Czasem nie potrzeba wiele, aby nieumyślnie spowodować tragedię, szczególnie w przypadku zawodów, które wiążą się z dużym ryzykiem. Niektóre profesje są obciążone większą odpowiedzialnością niż inne, jak choćby lekarz, weterynarz, policjant, strażak, opiekunka dla dzieci. Doprowadzenie do rozległego zniszczenia mienia, wyrządzenia drugiej osobie krzywdy albo zaburzenia pracy całej firmy jest czymś bardzo poważnym. Konsekwencje prawne w takich przypadkach mogą zrujnować finansowo praktycznie każdego.

1 komentarz

  1. Anielka pisze:

    Odpowiedzialność cywilna jest bardzo ważna w każdej dziedzinie życia. Nie tylko w pracy, także w życiu prywatnym. Skoro jesteśmy homo sapiens sapiens – czyli człowiek rozumny, to i odpowiedzialność powinniśmy mieć na odpowiednim poziomie. Tak samo jest w organizowaniu innym przestrzeni życiowej, czy zawodowej. Jeśli coś od nas zależy – warto skorzystać z pomysłów innych – jeśli sami ich nie mamy. Np. projektant wnętrz Jasło, może zorganizować przestrzenie i zawodowe i prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *