Kurs operatora koparko ładowarki – kiedy warto się zdecydować i na czym polega?

Koparko ładowarka to maszyna używana do prowadzenia robót ziemnych, która w zależności od potrzeb może wykonywać pracę koparki lub ładowarki. Jest to zatem uniwersalne urządzenie, dzięki któremu pracownik będzie w stanie szybko i sprawnie zrealizować wiele wymagających zadań. Koparko ładowarki wyglądem przypominają popularne traktory i mogą być wyposażone w napęd kołowy lub gąsienicowy. A kiedy warto się zdecydować na kurs operatora koparko ładowarki i na czym polega takie szkolenie?

Kurs operatora koparko ładowarki – dla kogo?

Uprawnienia operatora koparki to bardzo przydatna umiejętność oraz dobry sposób na efektywne poszerzenie swoich kwalifikacji zawodowych. Udział w kursie może wziąć osoba, która pracuje jako robotnik budowlany lub osoba, która dopiero szuka pracy i chce zdobyć uprawnienia, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie atrakcyjnej propozycji zawodowej. Poza tym takie szkolenie może również zapewnić danej osobie awans w pracy lub podwyżkę, a także sprawić, że będzie otrzymywała więcej ciekawych zleceń. Kurs operator koparko ładowarki jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 18 lat, mają wykształcenie minimum podstawowe oraz przeszły badania lekarskie wykluczające istnienie przeciwwskazań do pracy przy obsłudze maszyn. Dlatego w praktyce niemal każdy, kto chciałby pracować, jako operator koparki ładowarki może bez problemu przystąpić do takiego kursu.

Kurs operatora koparko ładowarki – na czym polega?

Obsługa koparko ładowarek wymaga zdobycia uprawnień klasy III. W trakcie dedykowanego kursu uczestnicy nauczą się jak prawidłowo i bezpiecznie obsługiwać koparko ładowarki wszystkich typów. Szkolenie składa się z części teoretycznej, która obejmuje 52 godziny zajęć i części praktycznej obejmującej 82 godziny zajęć. Kurs operatora koparko ładowarki dotyczy głównie takich zagadnień  jak:

  • poznanie podstawowych przepisów bhp i ppoż. związanych z obsługą maszyn
  • udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
  • budowa i obsługa koparko ładowarek
  • poznanie specyfiki robót realizowanych przy pomocy koparko ładowarek
  • zajęcia praktyczne wykonywane na dobrej klasy sprzęcie

Kurs kończy się egzaminem, po którego zdaniu uczestnik otrzyma specjalną książkę operatora wraz z dokładnym zaznaczeniem rodzaju posiadanych uprawnień, a tak pozyskane uprawnienia są bezterminowe.

Jak sprawdzić uprawnienia operatora koparki?

Uprawnienia operatora koparki można sprawdzić w centralnym rejestrze operatorów prowadzonym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Z pomocą tej instytucji pracodawca będzie mógł potwierdzić kwalifikacje pracownika oraz zweryfikować, jaki dokładnie zakres uprawnień posiada. Co ważne obecnie uprawnienia operatora koparko ładowarki nie mają daty ważności i nie trzeba ich cyklicznie odnawiać. Jeśli jednak dana osoba zgubi książkę operatora, to może wystąpić z wnioskiem do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego o wydanie zaświadczenia, które potwierdzi wpis do rejestru i fakt zdania egzaminu na operatora koparko ładowarki.

Na co warto zwrócić uwagę, zapisując się na kurs?

Szukając dobrego kursu na operatora koparko ładowarki, warto przede wszystkim wybrać dogodny dla siebie termin i miejsce do odbycia takiego szkolenia. Poza tym to ważne, aby dana osoba otrzymała kompleksowe materiały szkoleniowe, z których będzie mogła dokształcać się w domu. Kurs operator koparko ładowarki powinien być przeprowadzony przez doświadczonego i wykwalifikowanego fachowca, a ramach części praktycznej uczestnicy muszą mieć dostęp do nowoczesnego i w pełni sprawnego sprzętu.

Kurs operatora koparko ładowarki pozwala w krótkim czasie zdobyć cenne umiejętności, dzięki którym uczestnik znacząco podniesie swoje kwalifikacje. Dlatego warto rozważyć zrobienie takiego kursu w renomowanej placówce, która zapewnia komfort nauki oraz wysoką zdawalność. Zdobyte w ten sposób uprawnienia zwiększą szanse danej osoby na rynku pracy i sprawią, że otrzyma wiele atrakcyjnych propozycji zawodowych od mniejszych i większych pracodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *