Nie wiesz czym jest kantor internetowy? Dowiedz się, jak zaoszczędzić na środkach w obcej walucie i czy jest bezpieczne.
Kantory internetowe w Polsce stają się coraz popularniejsze. Jak pokazuje poniższy wykres, od 2011 roku zarejestrowano ogromny wzrost obrotu waluty za pośrednictwem e-kantorów:
Źródło: http://strefawalut.pl
Szacuje się również, że w tym roku padnie kolejny rekord i Polacy wymienią za pośrednictwem kantorów internetowych 30 miliardów złotych. Jak zauważa Jakub Kowalak, właściciel porównywarki internetowych kantorów strefawalut: „Przewidywania wzrostu branży e-kantorów są bardzo optymistyczne dla ich właścicieli. Rok rocznie notuje ona wzrost zainteresowania ich działalnością zarówno u klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Ponadto, nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić”. Widać więc gołym okiem, że funkcjonowaniem internetowych kantorów zaczyna interesować się coraz więcej Polaków.
E-kantor a kantor tradycyjny
Dla wielu użytkowników działanie tych portali jest jednak wciąż niejasne, głównie z uwagi na wyeliminowanie bezpośredniego kontaktu klienta z kantorem, do którego przyzwyczailiśmy się wymieniając waluty w placówkach tradycyjnych. W rzeczywistości jednak, działanie zarówno kantorów internetowych jak i tradycyjnych jest bardzo podobne. Jedyne czego nie zaznamy przy wymienianiu waluty za pośrednictwem e-kantoru to bezpośrednie, fizyczne przekazanie pieniędzy. W zamian za to, kantor internetowy przeleje obcą walutę na nasze konto walutowe, które musimy założyć w swoim banku, aby móc korzystać z usług kantorów internetowych.
Stała współpraca się opłaca
Najbardziej korzystna, zarówno dla klienta jak i samego kantoru, jest regularna współpraca. Dzięki temu jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić, ponieważ e-kantory potrafią obniżyć marże w stosunku do ich tradycyjnych odpowiedników nawet o 8%. Z usług tego rodzaju portali korzystają zatem osoby posiadające kredyt w obcej walucie, pracownicy zagranicznych firm, którzy dostają wypłatę np. w euro lub przedsiębiorcy, dokonujący transakcji opiewających na wysokie kwoty z zagranicznymi kontrahentami. Jeżeli zatem dokonujemy wymiany waluty przynajmniej raz w miesiącu, to warto przemyśleć współpracę z kantorem internetowym. W skali roku możemy odnotować bowiem duże oszczędności.
Status prawny
Największą bolączką kantorów internetowych jest ich status prawny. Nie posiadają one podstaw, które regulowałyby zarówno ich działalność jak i chroniły potencjalnych klientów. W tym momencie, jeżeli chcemy założyć kantor internetowy, to musimy posiadać lokal, ponieważ właśnie to wymagane jest od kantorów tradycyjnych. Na szczęście właścicieli e-kantorów i ich klientów niedawno do marszałka sejmu wpłynął wniosek Platformy Obywatelskiej, który miałby wprowadzić prawną regulację ich działalności. Wszystkie transakcje zostałaby wtedy uregulowane w myśl rozdziału 5-tego ustawy o prawach konsumenta, który mówi o umowach zawieranych na odległość. Zostanie też wprowadzony zakaz przetrzymywania środków klienta na koncie kantoru internetowego, więc użytkownicy portali będą mieli pewność, że otrzymają zwrot środków w obcej walucie chwilę po przelaniu złotówek na rachunek e-kantoru. Dowiedzą się oni też o wielu szczegółach na temat właściciela serwisu, takich jak adres jego kantoru, imię i nazwisko, dokładnej cenie za usługę, wynagrodzeniu oraz wszystkich informacjach odnośnie ryzyka związanego z ruchami walut. Wprowadzone zostaną też prawomocne warunki reklamacji usługi. Ustalenie prawnych powinności właściciela e-kantoru przekona z pewnością duże grono sceptycznie nastawionych potencjalnych klientów, którzy zainteresowani są oszczędnościami związanymi z korzystaniem z e-kantorów, jednak boją się ich aktualnego, prawnego statusu.
Dwie strony medalu
Jak zwykle jednak, medal ma dwie strony. Pojawiają się opinie, że ilość restrykcji nakładanych na kantory internetowe sprawi, że nie będą one mogły ustalać już tak atrakcyjnej marży. Co za tym idzie, ustalenie ich prawnego statusu może pogorszyć ich materialną sytuację. Oferty staną się mniej atrakcyjne, więc klienci znów mogą zwrócić się w stronę kantorów tradycyjnych. Największą zaletą stanie się wtedy sama forma korzystania z e-kantorów, dzięki którym transakcje możemy wykonywać bez wychodzenia z domu, a pewność ich funkcjonowania będzie już tak samo odgórnie regulowana, jak ma się to w przypadku kantorów tradycyjnych.
Autor: Marycy Krokos z porównywarki kantorów stacjonarnych i online http://strefawalut.pl
StrefaWalut to kompletne źródło informacji o kantorach internetowych w Polsce. Jako pierwsi w Polsce pokazujemy aktualne kursy walut bezpośrednio ze stron kantorów online a także porównujemy e-kantory według wielu innych kryteriów, m.in. kapitału zakładowego, dostępności zlecenia stałego czy możliwości negocjacji kursu wymiany.