Oznakowanie tymczasowe musi zapewniać bezpieczeństwo – rodzaje rozwiązań

Właściwe zaprojektowane oznakowanie tymczasowe musi być widoczne, aby natychmiast informować klientów o zmianach.

Tymczasowe oznakowanie stosowane jest wtedy, gdy konieczne jest zmienienie dotychczasowego oznakowania. Najczęściej używane jest ono w przypadku prowadzenia robót drogowych, jednak również może być stosowane w innych celach, na przykład przy robotach budowlanych, robotach na wysokości, podczas eventów. Właściwie dobrane oznakowanie tymczasowe ma zatem kluczowe znaczenie. Jakie rozwiązania stosowane są obecnie?

Oznakowanie tymczasowe – przegląd

W kategorii oznakowania tymczasowego znajduje się bardzo szeroka gama różnych znaków i dodatkowych systemów wspomagających zmianę oznaczeń. Zaliczają się do nich:

Znaki

Najczęściej jako oznakowanie tymczasowe stosowane są różnego rodzaju znaki. Kategoria ta jest bardzo szeroka, dlatego warto bliżej przyjrzeć się wszystkim wchodzącym w jej skład oznaczeniom.

Rodzaje znaków w oznakowaniu tymczasowym:

  • Standardowe oznakowanie robót – stosowane podczas robót drogowych, na przykład znaki jak A12a, A12b, A12c, A14, a także B33, T19.
  • Tablice objazdowe – dzięki nim można poinformować o wytyczonych objazdach.
  • Tablice o robotach na drodze – informujące o prowadzonych pracach.
  • Znaki zwijane – rodzaj łatwych do przenoszenia znaków wykonanych z odblaskowych tkanin.

Urządzenia sygnalizacyjne

W formie widocznych z daleka diodowych lamp ostrzegawczych, lamp ksenonowych, lamp dających efekt fali świetlnej. Do tej kategorii zaliczane jest także oświetlenie stosowane w sygnalizacji wahadłowej.

Tablice prowadzące

Wykonane z metalu tablice wskazujące ruch w ramach oznakowania tymczasowego.

Zapory i barierki

To oznakowanie tymczasowe zagradzające miejsca.

Pachołki i słupki

Przenośne elementy służące go wyznaczania przestrzeni.

Taśma ostrzegawcza

Taśma stosowana w pracach drogowych. Wykonana z folii w biało-czerwonym kolorze, dzięki czemu zwraca uwagę na niebezpieczne miejsca.

Ponadto do kategorii jak oznakowanie tymczasowe zaliczane są także innego typu rozwiązania, między innymi są to specjalnej osłony energochłonne z poduszkami zderzeniowymi, które zabezpieczają przestrzenie, odzie ostrzegawcza stosowana przez pracowników.

Gdzie zamówić oznakowanie tymczasowe?

Aktualnie oznakowanie tymczasowe oferowane jest przez wiele firm prowadzących usługi w ramach projektowania oraz produkcji znaków służących do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Z ofertami firm prowadzących usługi w ramach dostawy oznakowania tymczasowego można zapoznać się już teraz na ich stronach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *