Planujesz przeprowadzkę do Niemiec? 4 dobre rady od doświadczonych kolegów

Za pracą, dla lepszych możliwości rozwoju, szukając lepszej jakości życia – to zaledwie 3 z wielu powodów, dla których wielu naszych rodaków postanawia wyjechać do naszych zachodnich sąsiadów. Z reguły wyjazd kończy się powodzeniem – nie ma co ukrywać, że gospodarczo jesteśmy daleko w tyle za Niemcami. Komfort życia, możliwość zdobycia dobrej pracy, czy nawet opieka, jaką państwo otacza obywateli robią wrażenie. Jednak często, szczególnie na początku, możemy czuć się zagubieni w obcym kraju. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł – poniżej prezentujemy rozwiązanie kilku nietypowych problemów, z którymi możemy się spotykać świeżo po przeprowadzce do kraju leżącego za Odrą.

1. Meldunek + nazwisko na skrzynce pocztowej – to podstawa

Pamiętaj – po przyjeździe do Niemiec zadbaj o swój meldunek. Co istotne, możesz to zrobić również w pensjonacie czy hotelu robotniczym. Rzecz jasna, możliwe jest to również (a wręcz konieczne!) u właściciela mieszkania, które wynajmujesz. Masz tydzień, by pójść do urzędu miasta i spełnić obowiązek meldunkowy. Pamiętaj przy tym, by po zameldowaniu, na skrzynce pocztowej umieścić swoje imię i nazwisko – bez tego, poczta która ma do Ciebie trafić, nie zostanie doręczona.

2. Mieszkania szukaj przez internet

W Niemczech znalezienie mieszkania na wynajem nie należy do najprostszych. Jednak nie masz się co zniechęcać – z pomocą przychodzi internet. Na początek możesz rozważyć mieszkanie na wynajem krótkoterminowy albo wspomniane wyżej hotele robotnicze/pensjonaty. Jak powalczyć o dobrą cenę na start? Odpowiedzią jest tzw. ryczałt (np. płacisz z góry za miesiąc). 

3. Polskie jedzenia dostępne w Niemczech

Niemiecka kuchnia nie każdemu przypasuje. Znamy mnóstwo osób, które kilka dni po przybyciu do Niemiec tęsknią za rodzimymi daniami i produktami. Odpowiedzią na taką tęsknotę może być np. polski sklep online w Niemczech, którego asortyment składa się właśnie z produktów dostępnych w naszym kraju. Co ważne, dostępne są również produkty wegańskie

4. Porządek w Niemczech to rzecz święta

Ordnung muss sein – to znane niemieckie przysłowie, tłumaczone jako: porządek musi być, ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Niemcy kochają porządek i poukładane sprawy. Może zabrzmieć to śmiesznie, ale zanim wyjedziesz za Odrę, popracuj nad własną organizacją. Dzięki temu unikniesz kar za tak prozaiczne rzeczy jak zaleganie z opłatami czy zapomnienie o sprawach urzędowych – w Niemczech nie ma na to miejsca. Chyba, że chcesz otrzymać mandat, który tani nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *