Wyłaz na dach płaski – w jakim urzędzie należy zgłosić jego montaż?

Wyłazy dachowe są montowane zarówno na dachach o różnym kącie nachylenia, jak i na dachach płaskich. Jeśli chcemy zamontować wyłaz na dachu, na którym do tej pory go nie było, obowiązuje spełnienie wszystkich formalności, jakie musimy spełnić przy wszystkich pracach budowlanych. Bez tego nie można ingerować w konstrukcję budynku.

Jeśli wyłaz dachowy montujemy w miejscu, w którym istniał już jakiś inny otwór czy wyjście na dach, nie ma konieczności zgłaszania czy uzyskania pozwolenia. Ale tylko pod warunkiem, że nie powiększamy otworu, w którym znajdować się będzie wyłaz. Jeśli jednak konstrukcja będzie wymagała stworzenia nowego otworu w dachu, konieczne jest już pozwolenie na budowę, które trzeba zgłosić w tym samym starostwie, w którym składa się zgłoszenie lub wniosek o pozwolenie na budowę. Warto pamiętać o tym, że urzędnicy mają ustawowo czas na odpowiedź, dlatego formalnościami trzeba zająć się z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę, tuż przed planowanymi pracami montażowymi.

Po co są wyłazy dachowe?

Wyłaz dachowy w przypadku dachu płaskiego jest funkcjonalnym i wygodnym elementem, dzięki któremu można dostać się na dach z wnętrza budynku. Ogranicza to ryzyko upadku z wysokości i innych wypadków. Wyłazy przydadzą się kominiarzom, monterom różnych instalacji, dekarzom prowadzącym na dachach prace naprawcze, instalatorom systemów fotowoltaicznych i wielu innym specjalistom. Wyjście na dach przydaje się również jako wyjście ewakuacyjne. Takie rozwiązanie sprawdza się w zakładach pracy, w których konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dobre wyłazy dachowe mogą również służyć jako dodatkowa forma doświetlenia najwyższej kondygnacji. Bardzo często ostatnie piętra budynku są słabo doświetlone, przez co zużywa się na nich więcej energii elektrycznej na oświetlenie. Dzięki wyłazowi można zyskać dodatkowe światło dzienne, które na pewno będzie korzystne dla naszego zdrowia i portfela.

Najpierw jakość, potem cena

Jeśli chcemy, aby wyłaz dachowy spełniał wszystkie oczekiwania, warto inwestować w rozwiązania pochodzące od sprawdzonych i solidnych producentów. Na https://tech-plast.eu/swietliki-dachowe znajdziemy dobrej klasy specjalistów, którzy specjalizują się w produkcji oraz montażu dobrej jakości wyłazów dachowych. Wyłazy wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, są solidne, trwał, wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dobrej jakości wyłaz jest inwestycją na długie lata bezproblemowego użytkowania. Nie należy więc kierować się przy wyborze wyłącznie jak najniższą ceną. Wyłaz musi być solidny, mocny i prawidłowo zamontowany. Jeśli zamontuje go niewprawiona ekipa, może się okazać, że wyłaz będzie nieszczelny, woda będzie przeciekać pod poszycie dachu, co będzie powodowało sporo problemów z jego konstrukcją i użytkowaniem poddasza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *