Pomysł na karierę: przewodnik turystyczny

Happy tourist sightseeing city with map

Ogólnie rzecz biorąc, przewodnicy wycieczek powinni dokładnie poznać miasto (lub kraj) i zaoferować swoim klientom informacje interpretacyjne, takie jak historia i anegdoty. Poza tym potrzebują także wiedzy o miejscach, które odwiedzają, są także odpowiedzialni za logistykę i planowanie podróży zapewniając, by wszystko szło naprawdę sprawnie.

Kocham podróżować. Przewodnik turystyczny to musi być idealna praca dla mnie, prawda?

Z pewnością podróżujesz w tej pracy, ale musisz przede wszystkim pamiętać, że twoja praca będzie polegać na dbaniu o turystów, nie o siebie. Dlatego wybierając się na wycieczki do Lwowa z Warszawy z kresy.com nie będziesz mógł sam się cieszyć pięknem Ukrainy, ale będziesz musiał sprawić, by inni cieszyli się co najmniej tak jak ty. Możesz odwiedzać te same miejsca tydzień po tygodniu, ale nawet jeśli idziesz na jakieś nowe, to i tak mało prawdopodobne jest, że będziesz miał dużo czasu dla siebie.

Przewodnicy turystyczni muszą być dobrymi ludźmi, wspaniałymi organizatorami i muszą mieć w sobie prawdziwe zainteresowanie historią i kulturą – tutaj spotykamy się z ważniejszymi cechami niż chęcią oglądania świata.

Czy potrzebuję kwalifikacji?

W niektórych miejscach trzeba je mieć. Mile widziane przez pracodawców jest, gdy znasz się na takich tematach jak turystyka, sztuka, historia, geografia, języki, jednak jest bardzo mało przewodników mają jakieś formalne kwalifikacje.

Jakich umiejętności potrzebuję?

Umiejętności komunikacyjne – bowiem spędzasz praktycznie każdą godzinę każdego dnia ze swoimi gośćmi, a nie wszyscy będą mili. Ważne jest także zarządzanie logistyką – wiele aspektów planowania udanych wakacji. Nawet jeśli nie jesteś odpowiedzialny za skonfigurowanie tych informacji, będziesz odpowiedzialny za utrzymywanie ich na najwyższym poziomie, gdy tylko Twoja grupa jest w drodze. Musisz też dobrze wiedzieć, czym jest odpowiednia organizacja- nie chcesz mieszać się tam, gdzie powinieneś iść, ale musisz wiedzieć, gdzie i kiedy powinieneś. Wszystko może się zdarzyć podczas trasy i wszyscy się do ciebie zwrócą, gdy wszystko się nie powiedzie – dlatego musisz umieć zarządzać sytuacjami kryzysowymi. Musi też być z ciebie dobry mówca – rozmawianie z Twoją grupą to ponad połowa pracy. Chcesz mieć pewność, że cię rozumieją. Fajnie by było, gdybyż też był energiczny – będziesz pracował niemal każdą godzinę, często przez kilka tygodni na raz – musisz zawsze być w najlepszej formie.

Nie mówię w żadnym języku. Czy mogę nadal być przewodnikiem?

To zależy od firmy, w której pracujesz. Jeśli szukasz pracy we Włoszech, na przykład trudno byłoby dostać się bez Włoskiego, ale niewiele firm oczekuje na przykład rozmowy w języku chińskim, na przykład.

Czy jest jakieś bezpieczeństwo pracy?

Nie całkiem. Większość przewodników pracuje na trasie. Podczas pracy poza sezonem prawdopodobnie będziesz szukał innej formy pracy. Wielu przewodników znajduje się w księgach kilku firm, dzięki czemu mogą zmaksymalizować swoje możliwości pracy.

Czy mogę być przewodnikiem w kraju, którego nawet nie odwiedziłem?

Oczywiście!

1 komentarz

  1. Lidia pisze:

    Dobry przewodnik to podstawa każdej wycieczki. My mieliśmy w Portugalii świetnego rezydenta, który pomógł nam znaleźć tanie noclegi w bardzo atrakcyjnym miejscu. Wszystko znaleźliśmy na portalu airbnb ale on wskazał nam możliwość tańszego wynajmu mieszkania po przed wykorzystanie zniżki jaką daje kupon rabatowy Airbnb. To były jedne z lepszych wakacji mojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *