Odzież robocza. 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć (jako pracownik i pracodawca)

Budownictwo, transport i logistyka, ale także gastronomia, czy przemysł chemiczny – odzież robocza to rozwiązanie obecne praktycznie w każdej branży. Odpowiednio dobrana zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i kapryśną aurą. Dodatkowo, w konkretnych przypadkach, to obowiązkowy element wyposażenie pracownika. Jednak jak się okazuje, odzież robocza spełnia jeszcze kilka innych funkcji. 

1. Odzież robocza to obowiązek wynikający z Kodeksu pracy

Zgodnie z ustawą Kodeks pracy, w konkretnych sytuacjach zapewnienie pracownikom odzieży roboczej stanowi obowiązek pracodawcy. Jakie to sytuacje? Obowiązujące regulacje mówią o dwóch:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wymienione kryteria są nieostre, jednak nietrudno wywnioskować, że prace mogące powodować zabrudzenia ubrań własnych, czy roboty wykonywane na zewnątrz, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, to wystarczająca przesłanka, aby wyposażyć pracownika w odzież roboczą.

2. Odzież robocza powinna być komfortowa w użytkowaniu, trwała i skutecznie chroniąca

Jeśli pracownicy wykonują swoją pracę w niskich temperaturach otoczenia, przy silnym wietrze lub nawet podczas opadów atmosferycznych, jedynie dobrze dobrana odzież robocza zapewni im ochronę i komfort wykonywania zadań. Dlatego sięgając po konkretne rozwiązania warto wziąć pod uwagę funkcjonalność ubrań, to, czy zapewniają swobodę ruchów, czy dostatecznie zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi, a nawet kontuzjami. Komfort termiczny, ochrona przed wiatrem, wygoda – takie właściwości powinny wyróżniać odzież roboczą. Dla przykładu, odzież dostępna na https://safestyle.pl/pl/c/Bluzy-robocze-i-ochronne-caloroczne/90 kompleksowo spełnia swoją rolę. Dodatkowo, jak się okazuje, jej uniwersalny design sprawia, że jest często użytkowana przez pracowników poza miejscem pracy.

3. Odzież robocza i ochronna to nie to samo

Odzież i obuwie robocze stosowane są ze względów sanitarnych, technologicznych, w celu ochrony przez warunkami atmosferycznymi oraz przed zabrudzeniem. Z kolei odzież ochronna służy ochronie zdrowia i życia pracownika, powinna być atestowana i sklasyfikowana zgodnie z zakresem ochrony, jaką gwarantuje.

4. Tego typu odzież unifikuje pracowników

To niezaprzeczalny fakt. Pracownicy ubrani w tego samego typu odzież roboczą w ustalonym kolorze łatwiej identyfikowani są, jako załoga konkretnej firmy. Odzież robocza sprawia, że pracownicy mocniej czują się związani z firmą, niejednokrotnie utożsamiają się z nią. A wygodne bluzy robocze… noszą także po pracy.

5. Dobrej jakości odzież robocza to pozytywny wizerunek firmy

Wyposażając pracowników w dobrej jakości odzież roboczą, firma buduje wizerunek pracodawcy troszczącego się o swoją załogę. Dodatkowo, jakość odzieży wskazywać będzie na zaangażowanie firmy w niezawodne, wysokiej klasy rozwiązania. Jak się okazuje, wysokojakościowa odzież o uniwersalnym designie jest zdecydowanie chętniej noszona przez pracowników, także poza miejscem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *