Praca przy komputerze – o jakie oświetlenie warto zadbać?

designer working place at home with computer

Spędzanie codziennie kilku godzin przy komputerze obliguje nas do zadbania o odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Zastanawiasz się, dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Światło wywiera ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ogólne zdrowie i jakość pracy.

Przede wszystkim źle oświetlone stanowisko skutkuje szybszym zmęczeniem oczu, a z czasem nawet może doprowadzić do pogorszenia widzenia. Dlatego by uniknąć problemu z oczami oraz innych dolegliwości, warto dowiedzieć się, jak powinno być przygotowane stanowiska pracy. Zainteresowany? Zapraszamy więc do krótkiej lektury!

Prawidłowe oświetlenie biurka

Praca przy komputerze wymaga dobrania stosownego oświetlenia, które będzie przypominało naturalne światło. Wszystko dlatego, że to naturalne światło słoneczne wywiera najlepszy wpływ na oczy oraz funkcjonowanie organizmu. Dostarcza nam większej dawki energii oraz sprawia, że w pracy jesteśmy bardziej kreatywni i efektywni. Oczywiście najlepiej by było, gdyby pomieszczenie, w którym pracujemy, było wyposażone w dużą ilość okien, które zagwarantują do niego dostęp. Jeśli jednak mamy utrudniony dostęp do światła dziennego, to sztuczne światło powinno być do niego zbliżone.

Oświetlenie przy komputerze

Ważnym krokiem jest również sam wybór oświetlenia, które będzie rozmieszczone blisko komputera. W tym przypadku świetnie sprawdzą się żarówki oraz lampki. Żarówka o właściwym natężeniu potrafi odciążyć oczy i tym samym zapewni nam lepszą aktywność w pracy. Jeśli zdecydujemy się na ustawienie przy komputerze lampki, to należy pamiętać, że światło powinno padać na nas z góry (optymalną odległością będzie 30 cm), więc można pomyśleć o zamontowaniu lampki na górnej półce lub regale. Co ważne, powinniśmy zrezygnować z wykorzystania abażurów, które nie przepuszczają światła. Emitują one zbyt rozproszone światło, które przyniesie odwrotne efekty i zamiast odciążyć wzrok, sprawimy, że będzie się szybciej męczył. Dodatkowo, światło może odbijać się od monitora, a to jeszcze bardziej utrudni nam wykonywanie zadań. Możemy także pomyśleć o dodatkowym oświetleniu ściany, która znajduje się bezpośrednio za monitorem i biurkiem komputera. Jest to optymalne rozwiązanie, które zapewni nam pracę w komfortowych warunkach i przy pełnym skupieniu przez długie godziny, bez zbytniego męczenia oczu.

Warto pamiętać, że światło, które emituje monitor komputera, potrafi mocno obciążać wzrok. Dlatego, jeśli nie chcemy mieć problemów z oczami i cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy zadbać o właściwe oświetlenie. Całe szczęście nie musimy tego robić samodzielnie. Branża oświetleniowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Do naszej dyspozycji jest wiele profesjonalnych firm, jak np. https://www.oswietlenie24h.pl, które pomogą nie tylko w sprawdzeniu oświetlenia, ale także wyborze optymalnych rozwiązań. W ten sposób będziemy mogli w spokoju pracować przed komputerem przez wiele godzin i nie będziemy musieli https://www.oswietlenie24h.pl, które pomogą nie tylko w sprawdzeniu oświetlenia, ale także wyborze optymalnych rozwiązań. W ten sposób będziemy mogli w spokoju pracować przed komputerem przez wiele godzin i nie będziemy musieli się martwić o konsekwencje wynikające ze złego oświetlenia miejsca pracy, z jakimi przyjdzie nam się kiedsię martwić o konsekwencje wynikające ze złego oświetlenia miejsca pracy, z jakimi przyjdzie nam się kiedyś zmierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *