Pracujesz przy komputerze więcej niż 4 godziny dziennie? Zobacz jak dbać o wzrok

eyestrain

W dzisiejszym cyfrowym świecie zmęczenie oczu w miejscu pracy staje się coraz powszechniejsze. Jednak edukowanie o wpływie pracy przy komputerze na wzrok jest pierwszym krokiem w zapobieganiu temu!

Ponad 70 procent Polaków, którzy codziennie pracują na komputerze, cierpi z powodu zmęczenia oka. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zostaną podjęte właściwe środki ostrożności nie trzeba się niepokoić zanadto o swój wzrok. Aby promować zdrowie oczu i bezpieczeństwo w miejscu pracy, przedstawiamy kilka kroków, które można podjąć, aby zapobiec problemem ze wzrokiem i złagodzić „cyfrowe” zmęczenie oczu.

Dostosuj swój obszar roboczy

Optymalna odległość między Twoimi oczami a ekranem komputerowym wynosi około 60 centymetrów. Środek ekranu powinien wynosić około 10 do 15 stopni poniżej poziomu oka. Spojrzenie w dół jest często uważane za najbardziej wygodne dla oczu, jak również dla pleców i szyi.

Użyj odpowiedniego oświetlenia

Głównym winowajcą spowodowania naprężeń oczu jest blask oświetlenia. Jasna aura na ekranie komputera jest spowodowane przez ostre oświetlenie napowietrzne lub światło pochodzące z okien, zazwyczaj bezpośrednio działające za sobą lub naprzeciwko ciebie. Umieść ekran komputera tak aby uniknąć oślepienia i użyj zasłony lub żaluzji w oknach, jeśli to konieczne.

Mrugaj więcej

To wydaje się dość proste, ale często zapominamy mrugać, zwłaszcza gdy patrzymy na ekran komputera! Świadomie staraj się często mrugać podczas pracy. To zapewni oczom wiele potrzebnych składników odżywczych i wilgoci. Jeśli suchość utrzymuje się, porozmawiaj z okulistą o specjalnych kroplach do oczu. Zobacz również inne usługi okulistyczne na stronie Mavit – korekta wzroku.

Modyfikuj ustawienia wyświetlania na komputerze

Dla najlepszego komfortu komputera należy rozważyć dostosowanie ustawień wyświetlania. Oto kilka wskazówek, jak uzyskać przyjazny dla oka wyświetlacz komputera:

• Jasność: dostosuj jasność ekranu komputera, tak aby była zbliżona do jasności otoczenia.
• Rozmiar tekstu: Twoje oczy wpatrują się wciąż w drobny tekst. Powiększ rozmiar tekstu, aby dać oczom przerwę!
• Temperatura barw: komputery emitują niebieskie światło, które jest związane z większym napięciem oka niż inne odcienie, takie jak pomarańczowy lub czerwony. Zmniejszenie temperatury barwowej wyświetlacza zmniejsza ilość emitowanego niebieskiego światła. To w dłuższym okresie zmniejszy zmęczenie oczu.

Rób przerwy

Co 20 minut, odwróć się od komputera do czegoś innego i skup się na tym przez co najmniej 20 sekund.

Jeśli doświadczasz cyfrowego zmęczenia oczu, pamiętaj, aby umówić się na spotkanie w celu przeprowadzenia kompleksowego badania oka. Są pewne rzeczy, które może zrobić lekarz, aby poprawić komfort i zmniejszyć napięcie! Ciesz się swoim pracą, zapobiegając problemom ze wzrokiem. Promowanie zdrowia i bezpieczeństwa oczu w miejscu pracy jest dobre dla Ciebie i Twojego pracodawcy! Będziesz bardziej komfortowy i wydajny, jeśli postarasz się uniknąć zmęczenia oka. Więc pracuj i chroń oczy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *