Pracujesz w produkcji? To cię zainteresuje – czyli relokacja maszyn

Machine-transport-Van-der-Vlist-900x434_c

Najwyższa pora, aby tekst został poświęcony kwestii relokacji maszyn. Z całą pewnością przynajmniej część z Państwa słyszała na jej temat, ale nie oznacza to tego, że wszystko jest jak najbardziej jasne. W zasadzie to sytuację można określić jako odwrotną. Warto też może od razu podkreślić, że relokacja maszyn to nic innego jak po prostu przenoszenie maszyn. Być może dla wielu taka informacja wydaje się całkowicie zbyteczna, ale ludzie czasem popełniają błędy w zupełnie błahych sprawach.

Spójrzmy na otaczającą nas rzeczywistość

Jeżeli chodzi o bardziej konkretne informacje to najlepiej po prostu spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Myślę, że nie trudno zauważyć, iż przedsiębiorstwa przemysłowe są mocno rozbudowane. Innymi słowy – mają naprawdę wiele oddziałów. Niemniej, na pierwszy rzut oka wydaje się, że taka sytuacja nie powoduje konieczności dokonania relokacji. Nie od dziś jednak wiadomo, że pozory mogą mylić i relokacja jest tego świetnym przykładem.

Otóż, od czasu do czasu mogą zdarzyć się sytuacje, w których potrzebny sprzęt będzie znajdował się w nie w tym miejscu, co trzeba. Skoro już mówimy o przenoszeniu maszyn to w zasadzie wypada też wspomnieć na temat przenoszenia całego zakładu. Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, iż sytuacja jest w zasadzie taka sama. Chodzi tylko i wyłącznie o fakt, że w grę wchodzi większa ilość maszyn (dlatego mówimy na temat przenoszenia zakładu). W ten sposób zbliżamy się do końca pierwszej części tekstu. Powiedzmy sobie teraz, co wchodzi w skład relokacji maszyn. Można powiedzieć, że jeżeli chodzi o relokację maszyn jesteśmy wstanie wyróżnić pięć punktów.

Te punkty to:

1. Załadunek
2. Transport
3. Rozładunek
4. Instalacje pojedynczych urządzeń
5. Instalacje całych linii produkcyjnych oraz technologicznych

Działanie w kompleksowej formie

Druga część tekstu zostanie poświęcona działaniu mającemu kompleksową formę. W zasadzie poniekąd już o tym powiedzieliśmy, gdyż zostały wymienione etapy wchodzące w skład relokacji. Co jeszcze można powiedzieć? Na pewno należy powiedzieć jak wygląda podział, jeżeli chodzi o charakter. Sytuacja wygląda tak, że z jednej strony mamy charakter wewnętrzny a z drugiej charakter zewnętrzny. Z pewnością od razu nasuwa się tutaj pytanie dotyczące tego, po czym można poznać konkretny charakter. Sprawa jest bardzo prosta zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Charakter zewnętrzny jest wtedy, gdy dotyczy transportu poza zakładem a charakter wewnętrzny odwrotnie. Nie trzeba chyba dodawać, kiedy sytuację należy uznać za trudniejszą.

W ten sposób powiedzieliśmy już dosłownie o wszystkim, nadszedł czas podsumować. Co można powiedzieć? Na pewno warto zwrócić uwagę na planowanie. Planowanie zawsze jest ważne, ale wydaje się, że w przypadku relokacji znaczenie zyskuje na wartości. Co więcej – taki plan relokacji z całą pewnością nie jest zadaniem dla każdej osoby. Bezwzględnie potrzebne jest profesjonalne zaplecze oraz wiedza odnosząca się do logistyki oraz technologii maszyn. Jeżeli będzie inaczej, należy liczyć się z tragedią.

Więcej poradników dla osób prowadzących własny biznes na stronie ceo24.pl

1 komentarz

  1. Jeżeli chodzi o bardziej konkretne informacje to najlepiej po prostu spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Myślę, że nie trudno zauważyć, iż przedsiębiorstwa przemysłowe są mocno rozbudowane. Innymi słowy – mają naprawdę wiele oddziałów. Niemniej, na pierwszy rzut oka wydaje się, że taka sytuacja nie powoduje konieczności dokonania relokacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *