Czym zajmuje się aktuariusz?

taxes-740202_960_720

Wycena produktów ubezpieczeniowych, kalkulacja ryzyka, wyliczanie marginesu wypłacalności – to tylko niektóre obowiązki, którymi zajmuje się aktuariusz. Kim dokładnie jest ten specjalista i kiedy możemy skorzystać z jego usług?

Aktuariusz zajmuje się przede wszystkim obliczaniem ryzyka projektów finansowych oraz ich wartości bieżącej. Skupia się w szczególności na projektach długoterminowych czy też wyróżniających się wysokim ryzykiem. Działalność akcjonariusza jest tradycyjnie związana z branżą ubezpieczeniową, świadczeniami pracowniczymi, reasekuracją.

Wśród głównych obowiązków akcjonariusza znajdują się:

 • przeprowadzanie wycen produktów ubezpieczeniowych
 • określanie metod tworzenia rezerw ubezpieczeniowych
 • ustalanie marginalnych kwot wypłacalności
 • szacowanie ryzyka ubezpieczeniowego, kredytowego i operacyjnego
 • monitorowanie dopasowania aktywów i zobowiązań
 • wycena wartości z wykorzystaniem różnych metod

Aby zostać akcjonariuszem w Polsce, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego, zaliczenie egzaminów aktuarialnych przy Komisji Nadzoru Finansowego, roczny staż zawodowy pod kierunkiem aktuariusza, a także poświadczenie niekaralności dotyczące przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu.

Akcjonariusze działają w oparciu o odpowiednie aktyw prawne, w tym:

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej
 • Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
 • Krajowy Standard Rachunkowości (KSR6)
 • Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR19)

W polskim systemie prawnym nie ma żadnych innych przepisów prawnych, które określałyby działalność aktuariuszy poza rynkiem ubezpieczeniowym.

Najczęściej akcjonariusze zatrudniani są w zakładach ubezpieczeniowych. Zgodnie z Ustawą o działalności ubezpieczeniowej każdy zakład ubezpieczeniowy ma obowiązek powołania własnego akcjonariusza.

Oprócz zakładów ubezpieczeniowych usługi aktuarialne świadczone są również w firmach aktuarialnych, która świadczy powyżej wymienione usługi dla klientów, w szczególności wyceny aktuarialne rezerw pracowniczych, wyceny finansowe i inne wyceny.

1 komentarz

 1. Jola pisze:

  Ciekawy zawód. Przyznam, że o nim nie słyszałam (jak pewnie większość społeczeństwa). Może akcjonariuszom przydałby się jakiś większy rozgłos? Polecam np. usbprezent.pl jest i tanio i szybko i efektywnie i na dodatek modnie. Poza tym zareklamowanie się na eleganckim pendrive może przynieść tylko same korzyści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *