Jak bezpiecznie wziąć kredyt?

Real-estate agent reading terms of contract to clients

Jak bezpiecznie wziąć kredyt? To wbrew pozorom niełatwe zadanie, a ryzyko związane z podjęciem błędnej decyzji jest naprawdę duże. Dlatego o pomoc w ocenie zdolności kredytowej i wybór odpowiedniej dla nas oferty warto poprosić specjalistę.

6,2 tysiąca euro – tyle oszczędności ma statystyczny Polak. Wydaje się nie tak mało? Do czasu, aż tę kwotę porównamy z oszczędnościami zgromadzonymi przez przedstawicieli innych nacji. Przeciętny Niemiec odłożył bowiem aż 44 tysiące euro, a liderami tego zestawienia są Francuzi i Brytyjczycy, którzy mają na kontach kwoty średnio dziesięciokrotnie wyższe niż my. Nic więc dziwnego, że dla wielu z nas jedynym sposobem na sfinansowanie naprawdę wysokich wydatków jest kredyt. Podpowiadamy, jak bezpiecznie go zaciągnąć.

Zdolność kredytowa – sprawdź ją koniecznie

Starania o kredyt warto zacząć od dokładnego przeanalizowania swojej zdolności. Pomoże ci w tym doradca kredytowy, który powie, jak wysoki kredyt i jak długi okres spłaty rat będzie dla ciebie bezpieczny. O ocenę zdolności kredytowej możesz też poprosić konsultanta w banku. W kilka chwil otrzymasz informację o tym, czy bank może pożyczyć ci pieniądze, a jeśli tak – to jaką kwotę i na jaki okres.

Rata odpowiada? Sprawdź zanim podpiszesz umowę

Jeżeli zaoferowane przez bank warunki ci odpowiadają, z decyzją o podpisaniu dobrze poczekać co najmniej miesiąc – a najlepiej dwa lub trzy. W tym czasie równowartość przewidywanej raty powinieneś odkładać i traktować tak, jakbyś te pieniądze już wpłacił bankowi. Pozwoli ci to przekonać się, czy comiesięczny budżet uszczuplony o ratę kredytu nadal będzie wystarczający. W przeciwnym wypadku przemyśl swoje plany i postaraj się zmodyfikować potrzeby tak, by kredyt nie był tak dokuczliwy.

Jak bezpiecznie wziąć kredyt? Porównaj oferty

Kolejna zasada mówiąca o tym, jak bezpiecznie wziąć kredyt: przed wyborem jednej oferty postaraj się przeanalizować propozycje jak największej ilości banków. Pod uwagę weź nie tylko kwotę, jaką oferuje ci bank oraz oprocentowanie, ale też możliwość zawieszenia spłaty rat i ewentualne dodatkowe opłaty – na przykład prowizję za rozpatrzenie wniosku.

Największą szansę na wynegocjowanie optymalnych warunków masz w banku, który prowadzi twoje konto. Dlatego w pierwszej kolejności swoje kroki skieruj właśnie do niego. Jeśli nie zaproponuje ci korzystnego kredytu, w znalezieniu atrakcyjnych ofert pomoże doradca kredytowy.

Uważaj na ofertę parabanków

Banki z różnych przyczyn mogą odmówić ci przyznania kredytu. Dla wielu konsumentów to pretekst do zaciągnięcia chwilówki. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie najgorsze z możliwych, a pożyczka pozabankowa wydrenuje twój budżet nieproporcjonalnie wysokim oprocentowaniem. Jeśli kilka banków udzieliło ci odmownej odpowiedzi, oznacza to, że po prostu musisz popracować jeszcze nad swoją zdolnością kredytową.

Ubezpieczenie – konieczność czy zbędny wydatek?

To wprawdzie dodatkowych kilkadziesiąt lub ponad sto złotych do spłacenia każdego miesiąca, ale warto się na nie zdecydować. Ubezpieczenie kredytu może okazać się ratunkiem w sytuacji, kiedy stracisz pracę lub z przyczyn zdrowotnych nie będziesz w stanie zarabiać. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa zapłaci za ciebie raty, ratując cię przed rozwiązaniem umowy i postępowaniem egzekucyjnym.

1 komentarz

  1. Anna pisze:

    Bezpieczny kredyt, to przede wszystkim czytanie wszystkich dokumentów. Jeśli nie umie się czytać dokumentów, zawsze można skorzystać z pomocy prawnika. Albo zainteresować się Imprumut rapid. Pieniądze zawsze się przydadzą, tylko zależy na co się je wydaje. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *