Przegląd maszyn budowlanych przydatnych w prywatnym biznesie

maxresdefault

Odpowiednio dobrane maszyny budowlane znacznie zwiększają wydajność pracy na budowie. Dzięki nim przeprowadza się czynności budowlane, wykończeniowe i transportowe. Niektóre sprzęty łączą w sobie kilka funkcji. Przykładem jest betoniarka samochodowa RENAULT VI KERAX 370 DCI o pojemności 11116 cm³. Służy ona do mieszania składników, w celu utworzenia mieszanki betonowej oraz dowozi beton na wskazane miejsce budowy.

Betoniarki

Na każdej budowie zawsze obecna jest betoniarka. Typowa maszyna ma kształt bębna obrotowego. Do mniejszych prac używa się betoniarek przenośnych, natomiast przy dużych budowach stosuje się betoniarki zamontowane na samochodzie, tzw. gruszki. (zobacz przykładowe modele maszyn budowlanych). Przed zakupem takiej maszyny każdy przedsiębiorca musi określić zakres prac, by następnie dokonać wyboru pojemności betoniarki. Należy także zwrócić uwagę na zasilanie sprzętu. Betoniarki powyżej 150 litrów zasilane są na jedną fazę (230V) i na siłę (380V). Można także zaopatrzyć się w sprzęt z silnikiem spalinowym jak model MZImer 250 l. Ważna jest też kwestia doboru wieńca betoniarki. Wieniec żeliwny jest najtrwalszy, jednak jego wybór wiąże się z głośniejszą pracą betoniarki. Wieniec kompozytowy jest cichym, lekkim i trwałym wyrobem. Ponadto łatwo jest wymienić zepsute elementy w razie usterki.

Dźwigi

Na budowie cały czas przenosi się różne materiały budowlane i elementy konstrukcyjne. Firmy budowlane używają do tego celu specjalne dźwigi i podnośniki. Wyróżnia się kilka rodzajów tych maszyn. Oczywiście ich wybór zależy od przeznaczenia. Stacjonarne są umiejscowione w jednym miejscu zaś przenośne dźwigi przystosowane są konstrukcyjnie do zmiany miejsca pracy. Jest to bardzo ważne w przypadku świadczenia usług budowlanych w różnych miejscach. Do większych prac przeznaczone są dźwigi gąsienicowe np. dźwig SENNEBOGEN 680HD. Alternatywą są także dźwigi samojezdne. Maszyny typu KRUPP KMK 4071 same poruszają się po drodze, co pozwala uniknąć problemów związanych z załatwianiem dodatkowego transportu. Oczywiście do mniejszych prac wykorzystuje się mini dźwigi typu MINIGRU 8700-E4. Małe maszyny dotrą pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Mini żurawie mają duży udźwig, kompaktowe wymiary i duże zdolności manewrowe.

Koparki

Firmom budowlanym zależy na wykonywaniu prac szybciej i wygodniej. Dlatego pracując przy wykopach inwestują w zakup koparek. Można je użyć także do wywożenia gruzu. N dużych placach budowy spotyka się koparki gąsienicowe. CATERPILLAR model 330l & 350l ma duży udźwig. Został zaprojektowany w sposób zapewniający trwałość dużą moc przy wykonywaniu prac budowlanych. Nadaje się do wykonywania prac przy budowie dróg, w budownictwie lądowym i wodnym. Minikoparka HITACHI ZX 85USB-5 służy do prac na terenie, który ma ograniczoną powierzchnię. Rozmiar maszyny wpływa na jej wydajność i mniejsze zużycie paliwa.

Prowadząc firmę budowlaną należy inwestować w różnego rodzaju maszyny budowlane. Dzięki nim o wiele łatwiej wykonuje się rożne czynności, jak mieszanie betonu, robienie wykopów, przenoszenie elementów konstrukcyjnych, transportowanie, itp. W przypadku bardziej złożonych projektów prace budowlane wymagają użycia specjalistycznych sprzętów.

1 komentarz

  1. Liszka pisze:

    Warto byłoby rozszerzyć artykuł również o maszyny rolnicze ponieważ są to nieraz pokrewne biznesy. W budownictwie również używa się popularnych traktorów 🙂 Swoją drogą najnowsze produkcja URSUSA strasznie mi się podoba (fotki na http://nowoczesnafarma.pl/traktory.html). Podobno URSUS jest liderem w produkcji traktorów na świecie! Brawo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *