Przepisy BHP a opieka nad osobą starszą

Praca opiekuna osób starszych wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, ale również znajomości zasad BHP. Konieczne jest bowiem zadbanie nie tylko o komfort swojego podopiecznego, ale też o własne bezpieczeństwo.

Opiekunowie osób starszych mają dzisiaj wiele możliwości zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą. Wiele osób decyduje się na pracę na zachodzie, gdyż jest to o wiele lepiej płatne, a przy tym komfort pracy również jest dużo wyższy niż w Polsce. Osoby szukające pracy jako opiekun w Niemczech, znajdą na https://privatecare24.pl/ sprawdzone oferty oraz dobrą agencję pośrednictwa, dzięki której będzie można bezproblemowo załatwić wszystkie formalności i pojechać do pracy, która będzie zgodna z wcześniejszymi ustaleniami.

Zasady pracy z podopiecznymi

Opiekun osoby starszej musi zadbać o komfort i wygodę swoich podopiecznych, ale też pamiętać o swoim bezpieczeństwie w czasie pracy. Jest to ważne nawet w czasie wykonywania codziennych czynności. Pamiętajmy, że praca opiekuna wymaga pomocy przy codziennej higienie, a osoby zajmujące się osobą starszą mają nieustanny kontakt z jej skórą czy nawet płynami ustrojowymi. Aby zabezpieczyć własne zdrowie, należy zadbać o to, by wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne wykonywać w bezpiecznych, jednorazowych rękawiczkach. Opiekun osoby starszej powinien również zadbać o wszystkie leki i preparaty, które podaje podopiecznemu. Muszą one być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Przykładowo leki, które wymagają chłodnego, zacienionego miejsca nie powinny znajdować się w miejscu, gdzie będą narażone na ekspozycję na promienie słoneczne. Trzeba również zadbać o porządek w całym pomieszczeniu chorego, dzięki czemu zapobiegniemy namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych, które są groźne nie tylko dla podopiecznego, ale również dla opiekuna.

Dbanie o własny kręgosłup

Opieka nad osobami starszymi wymaga przede wszystkim obecności, cierpliwości i wyrozumiałości, ale trzeba też pamiętać, że może to być praca bardzo wyczerpująca fizycznie i wymagająca sporej siły. Opiekunki osób starszych często muszą pomagać im w poruszaniu się, przekładać na łóżku, pomagać podnieść się i usiąść. Im więcej waży podopieczny, tym większe jest to obciążenie dla kręgosłupa opiekuna. Najlepiej, aby mieszkanie osoby starszej czy pomieszczenia w domu opieki były wyposażone we wszelkie drążki, podstawki, uchwyty, balkoniki, dzięki którym podopieczny na dłużej zachowa możliwość samodzielnego poruszania się, a opiekun nie będzie musiał nieustannie dźwigać chorego. W dbałości o higienę pracy własnej opiekun powinien pamiętać także o tym, że bhp to nie tylko dbanie o ciało, ale również o umysł. Praca opiekuna bywa stresująca, wyczerpująca, prowadząca do szybkiego wypalenia. Dobrze jest więc znaleźć dla siebie sposób na szybkie zrelaksowanie się, odpoczynek, dotlenienie. Im bardziej zmęczony będzie opiekun, tym słabsza będzie jakość wykonywanej przez niego pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *