Reaguj, dopóki nie jest za późno: Zapobiegaj powstawaniu cukrzycy i zapewnij sobie zdrowe życie

[Artykuł reklamowy]

Cukrzyca to hiperglikemia czyli podwyższony poziom cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi jest spowodowany niedoborem insuliny w organizmie. Insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę, zaś jej niedobór może mieć fatalne skutki dla metabolizmu.

treating-diabetes-insulin

Przyczyny powstawania cukrzycy

Cukrzyca może być chorobą dziedziczną. Skłonność do występowania cukrzycy jest przenoszona bezpośrednio na dzieci, zaś to, czy choroba się rozwinie, zależy też od innych czynników, dlatego nie każdy potomek diabetyka będzie chorował na cukrzycę. Inne choroby mogą również przyczynić się do powstania cukrzycy. Niezdrowy tryb życia, nadmierne spożywanie słodyczy, otyłość, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej to czynniki, które mogą powodować cukrzycę. Stosowanie niektórych leków także przyczynić się do powstania cukrzycy.

Rodzaje cukrzycy

Istnieją dwa najczęściej występujące rodzaje cukrzycy. W cukrzycy typu 1 nie można obejść się bez podawania insuliny, a występuje ona u pacjentów z uszkodzeniem trzustki. Cukrzyca typu 1 najczęściej jest dziedziczona i występuje tuż po narodzinach. Objawami cukrzycy tego typu są stałe pragnienie, utrata masy ciała, mrowienie w dłoniach i stopach, zamglone widzenie, skrajny głód oraz częste oddawanie moczu. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 przyjmują insulinę przez całe życie.

Cukrzyca typu 2 jest niezależna od insuliny i występuje u osób dorosłych. Objawy są podobne do tych w cukrzycy typu 1, a oprócz wymienionych wyżej objawów, na skórze mogą pojawić się też ciemne plamy. W przypadku cukrzycy tego typu, organizm nie reaguje na działanie insuliny lub nie wytwarza ilości insuliny wystarczających do tego, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. W tym przypadku należy zadbać o dietę i zdrową masę ciała.

Jak zapobiegać powstawaniu cukrzycy?

Otyłość jest jedną z głównych przyczyn cukrzycy, dlatego konieczna jest dbałość o odpowiednią masę ciała. Utrata nadwagi może zmniejszyć szanse na rozwój cukrzycy o połowę.

Poradnik “Diabetes NoMore” zwraca też uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa zdrowa dieta. Należy spożywać jak największe ilości owoców i warzyw, szczególnie takich warzyw jak szpinak, brokuły, marchew czy warzywa strączkowe. Ponadto w diecie powinny znaleźć się całe ziarna zbóż, które są bardzo bogate w błonnik. Biały ryż należy zastąpić brązowym. Należy też unikać chipsów oraz innych wysokokalorycznych przekąsek i deserów.

Niedobór snu może przyspieszyć proces powstawania cukrzycy typu 2, ponieważ spowalnia on proces utraty wagi i utrudnia efektywne wykorzystanie insuliny. Dlatego na sen należy poświęcić 7-9 godzin dziennie, a zmęczenie w ciągu dnia jest w stanie wyeliminować krótka drzemka trwająca od 30 do 90 minut.

Regularna aktywność fizyczna poprawia skuteczność wpływu insuliny na organizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz zapobiega rozwojowi chorób serca, nadciśnienia, raka jelita grubego, osteoporozy.
Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu obniżają skuteczność działania insuliny, a tym samym zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Dlatego konieczne jest usunięcie tych produktów z codziennego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *