Niewątpliwie najpopularniejsze i najchętniej montowane w domach są okna PCV, czyli plastikowe. Są one funkcjonalne, estetyczne i zdają się nie mieć wad. Czy rzeczywiście? Czy są niezastąpione, a przede wszystkim, czy sprawdzają się w każdym miejscu w domu? I wreszcie, czy są to jedyne rodzaje okien i czy jesteśmy na nie skazani?
Rodzaje okien
Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi: nie, nie jesteśmy skazani wyłącznie na okna z PCV, ponieważ producenci oferują nam przynajmniej jeszcze dwa rodzaje materiałów, z których wytwarzają okna. Omówimy więc wszystkie trzy, włącznie z ich zaletami oraz wadami, zaczynając od najmniej popularnych.
Okna z aluminium
Najmniej popularne, ale powoli wchodzące w łaski, a to ze względu na dużą przydatność przy tworzeniu wielkich powierzchni oszklonych. Do niedawna uważane za zimne, obecnie otrzymujące certyfikaty okien pasywnych, czyli wysoko energooszczędnych. Dzieje się tak dlatego, że do ich wyrobu stosuje się już wyłącznie podwójne oszklenie, z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem oraz poprzez zastosowanie trzech lub czterech komór wewnątrz pogrubionych profili, wypełnionych pianką izolacyjną.
Okna aluminiowe doskonale nadają się do szklenia dużych powierzchni, w tym narożnych, do wysokości nawet trzech metrów. Jako okna do domu nadadzą się do salonu, do oszklenia tarasu, stworzenia ogrodu zimowego, a sprawdzają się również jako okna dachowe. Ogromną zaletą jest możliwość zamówienia okien aluminiowych o dowolnym kształcie, a za dopłatą w różnych kolorach (standardowy to srebrny, biały i brązowy). Przy obecnie obowiązujących trendach stylistycznych, okna aluminiowe są bardzo pożądane.
Wadą tych okien jest niemożność ich naprawiania przy uszkodzeniu oraz duża skłonność do korozji w wypadku zarysowania profilu. Nie zaleca się również montowania ich ze stykiem z innymi metalami, gdyż również będą korodować.
Okna z drewna
Najstarszy typ okien, nadal popularny, ale i najdroższy. Drewniana stolarka okienna jest uznawana za wyznacznik wysokiego statusu oraz dobrego gustu i elegancji. Okna drewniane nie są pozbawione wad, gdyż wymagają najwięcej czasu na konserwację, a zaniedbanie kończy się zawilgoceniem i wypaczeniem drewna.
Dobrze zabezpieczone nadają się do każdego miejsca w domu, prócz dużych szyb z drzwiami wyjściowymi na taras. Są najlepszym wyborem jako okna dachowe, gdyż znakomicie współpracują z drewnianą więźbą dachową. Mają wysoką izolacyjność cieplną, a zakupione u renomowanego producenta nie wypaczają się. Ponadto drewno nawet zabezpieczone zachowuje pewną przepuszczalność, a co ma wpływ na wymianę powietrza w domu. Nie powodują przy tym strat ciepła i stanowią dobrą izolację dźwiękową.
Ich wadą jest wysoka cena oraz to, że rodzaje okien drewnianych mają ograniczoną ilość kształtów.
Okna z PCV
Najpopularniejsze okna do domu i najtańsze, co ma niebagatelne znaczenie, gdy budujemy właśnie dom z dużą ilością zaplanowanych przestrzeni oszklonych.
Niewątpliwie mają również wiele innych zalet jak choćby niewrażliwość na wodę i szereg innych substancji, czy niewielkie wymagania konserwacyjne. Mają dosyć szeroki wybór kształtów, w tym nietypowych, są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu, a także bardzo ciepłe i szczelne. To ostatnie jest również uznawane za wadę, dlatego w oknach PCV często stosowane są tzw. nawiewniki.
Wadami okien plastikowych są: mały wybór kolorystyczny, a stosowane w tych oknach okleiny nie zapewniają wysokiej estetyki. Niezbyt dobrze sprawdzają się jako okna dachowe, gdyż są zbyt sztywne, a co z kolei w innych miejscach jest zaletą. Okna PCV uznawane są również za mało eleganckie.
Wybór?
To zależy od miejsca w domu. Do salonu z wyjściem na taras najlepsze będą okna aluminiowe, poddasza najlepiej oszklić stolarką okienną, a do łazienek wstawić okna PCV. Wybór zresztą musi być zawsze dokonywany indywidualnie, ale sugerować powinniśmy się przy tym również stylem domu, gdyż przykładowo do starego domu poddawanego renowacji okna PCV ani aluminiowe pasować nie będą.