Rola myślenia krytycznego w prowadzeniu biznesu – podstawowe informacje

CriticalThinking_300

Myślenie krytyczne jest umiejętnością rozpoznawania co jest prawdą, a co nie. Jest tak naprawdę podstawą w prowadzeniu biznesu. Umiejętność ta wpływa tak naprawdę na funkcjonowanie całej firmy.

Podejmowanie słusznych decyzji

Myślenie krytyczne jest podstawą w podejmowaniu słusznych decyzji dla firmy. To dzięki tej umiejętności można racjonalnie przeanalizować rynek i oddzielić rzetelne informacje o nim od szumu informacyjnego. Tylko prawidłowe rozpoznanie informacji rynkowych jest w stanie pomóc w podjęciu odpowiedniej strategii marketingowej dla określonej firmy. Dlatego też jest tak bardzo ważne.

Unikanie manipulacji

Osoby myślące krytycznie nie są w stanie ulec manipulacji. Dlatego też, jeżeli do firmy przychodzi producent oferujący nowy innowacyjny produkt, który chce sprzedawać i to jeszcze za niską cenę, to właściciel firmy pozna, że coś jest nie tak. Przed podjęciem decyzji o przyjęciu nowego produktu najpierw samodzielnie go wypróbuje, a następnie dopiero zdecyduje o tym czy nowy produkt będzie atrakcyjny dla firmy.

Nie da się oszukać

Jeżeli ktoś myśli krytyczne to nie da się go łatwo oszukać. Tak więc sprawdzanie dokładnie wszystkich umów biznesowych i wyłapywanie w nich błędów i zagrożeń jest podstawą dla osoby, która myśl krytycznie. Mając takiego pracownika, firma nie będzie podatna na oszustwa i manipulację ze strony zewnętrznej.

Umiejętność radzenia sobie w krytycznych sytuacjach

Często w firmie dzieje się tak, że w ramach nieprzewidzianego zdarzenia, konieczne jest szybkie reagowanie i wymyślenie odpowiedniego rozwiązania. O ile osoby nie posiadające umiejętność krytycznego myślenia w takim momencie panikują i nie wiedzą co zrobić, to pracownik, który taką umiejętność posiada szuka odpowiedniego rozwiązania i podejmuje szybkie decyzje. Tak w umiejętności krytycznego myślenia chodzi również o to, aby być w stanie myśleć trzeźwo w sytuacjach kryzysowych.

Dobór pracowników

Również w doborze odpowiednich pracowników krytyczne myślenie ma również bardzo ważne znaczenie. To pracownicy stają się wizytówką firmy, dlatego też tak ważne jest to aby nie tylko odpowiednio się zachowywali ale również posiadali odpowiednie umiejętności. Jak wiadomo uzyskanie dyplomu wcale nie świadczy o posiadanych umiejętnościach pracownika. Tak więc ostatecznie osoba taka jest w stanie rozpoznać również oszustów, którzy mówią o posiadaniu umiejętności, których tak naprawdę nie posiadają.

Podsumowując można powiedzieć, że myślenie krytycznie jest podstawą biznesu. Przydaje się ono w podejmowaniu trudnych decyzji biznesowych, prowadzeniu i opracowywaniu strategii marketingowych a także w doborze odpowiedniej kadry pracowniczej. Przede wszystkim osoby posiadające taką umiejętność są w stanie zajmować stanowiska kierownicze. Jeżeli ktoś na tak wysokim stanowisku nie posiada tej umiejętności, to podejmowane przez niego decyzje mogą przynieść tylko i wyłącznie same straty dla firmy. Osoby takie łatwą poddają się manipulacji o oszustwom. Dlatego też, osoby takie nie nadają się do pracy w biznesie.

Tekst na podstawie materiałów z portalu Psychologia myślenia racjonalnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *