Rozliczanie podatku z Holandii – co warto wiedzieć?

Każdego roku Holandia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczeństwa polskiego. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ze względu na większe perspektywy pracy oraz wyższe wynagrodzenie. Trzeba jednak o czymś pamiętać. Tak jest – właśnie o rozliczeniu podatku. Co należy zrobić, aby otrzymać zwrot podatku po pracy w tym pięknym kraju tulipanów? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Rozliczanie pracy w Holandii – to obowiązek czy przywilej?

Aby zgłębić temat rozliczenia podatku z pracy w Holandii, na samym wstępie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest to konieczne? Otóż tak. Złożenie rocznej deklaracji to zarówno przywilej, jak i obowiązek. Co grozi w momencie gdy się z tego nie wywiążemy? Jeżeli spóźnimy się z rozliczeniem podatku lub w ogóle go nie rozliczymy, narażamy się na kary finansowe mniejsze bądź większe. Zdarza się również, że sprawa zostaje zgłoszona do sądu – zdecydowanie nie warto do tego dopuszczać, ponieważ wysokość kosztów wyrażana jest w tysiącach euro, a w końcu pojechaliśmy do Holandii, aby zarobić, a nie jeszcze do tego wyjazdu dopłacać, prawda? Dlatego nie zostawiaj formalności na ostatnią chwilę – po prostu nie warto. Jeżeli już dziś chcesz się rozliczyć z pracy, to wejdź na stronę internetową – https://rozliczpodatek.pl/zwrot-podatku-z-holandii/ i wybierz odpowiednie dla siebie biuro rachunkowe. 

Co jest niezbędne przy rozliczaniu dochodów z Holandii?

Tak więc, skoro już wiemy, że bez względu na to czy otrzymasz zwrot podatku, czy też nie, i tak musisz złożyć zeznanie do urzędu skarbowego w Holandii. W tym celu musisz przygotować kilka ważnych dokumentów.

  • Karta podatkowa – inaczej mówiąc, jest to odpowiednik polskiego PIT-11.
  • Zaświadczenie UE/WE – czyli dokument, po który musisz zgłosić się do polskiego Urzędu Skarbowego. Dlaczego jest taki ważny? Ponieważ dzięki niemu organy podatkowe są w stanie ustalić, czy należą Ci się jakieś ulgi podatkowe.
  • Odcinek z wypłaty – tzw. salaris, otrzymujesz go wraz z wypłatą i zawiera on informacje o wysokości Twojego wynagrodzenia, podatku, a także odprowadzanych składkach ubezpieczeniowych.
  • Kopia polskiego zeznania PIT-36.
  • Kopia dowodu tożsamości.
  • Dane konta bankowego – czyli wszystkie informacje, które są niezbędne do wykonania przelewu.

Rozliczanie podatku jak sam widzisz, wiąże się z koniecznością dostarczenia wielu dokumentów, o których bardzo łatwo jest po prostu zapomnieć. Z tego względu najpewniej będziesz się czuł gdy powierzysz to zadanie sprawdzonej firmie rachunkowej. Ranking biur podatkowych, który z łatwością znajdziesz w internecie, zawiera najważniejsze informacje o biurach oraz ich ofertach, a kolejność tworzona jest na podstawie opinii klientów, którzy już mieli okazję skorzystać z ich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *