Pompa pionowa – jak rozpoznać problem i jak bezpiecznie się z nim rozprawić?

Każda pompa pionowa jest budowana w celu spełnienia warunków pracy i specyfikacji podanych w momencie zamawiania i budowy w fabryce. Prawidłowo zainstalowana i obsługiwana pompa zapewni wiele lat satysfakcjonującej pracy. Żywotność pompy może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

  • określone zastosowanie,

  • tłoczona ciecz,

  • temperatura,

  • prędkość robocza,

  • liczba uruchomień i zatrzymań,

  • wiele innych warunków pracy.

Podobnie jak w przypadku wszystkich maszyn, w ich życiu przychodzi taki czas, kiedy pojawiają się oznaki problemów. Zidentyfikowanie i rozwiązanie problemu przed poważnym awarią jest niezwykle ważne. W większości zastosowań przemysłowych, komunalnych i rolniczych pompy pionowe są kluczowym elementem. Awaria pompy może zatrzymać cały proces i spowodować kosztowne przestoje. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z odpowiednią wydajnością pompy, ściśle monitorować pracę pompy i jak najszybciej rozwiązywać problemy.

Każda pompa rozwija własne charakterystyczne wzory dźwięku i wibracji. Po ustaleniu, co jest „normalne” dla pompy, należy zwracać uwagę na zmiany w tych codziennych wzorach, które mogą oznaczać problemy. Zwiększone lub nieregularne wibracje kierowcy są często pierwszym objawem zbliżającej się awarii. Inne znaki ostrzegawcze to zmniejszona prędkość, zmniejszona prędkość przepływu, nadmierny wyciek i dziwne odgłosy. Dalsze objawy mogą stać się widoczne po pociągnięciu i rozmontowaniu pompy. Uważaj na nierównomiernie zużyte części, wygięte wały, luźne wirniki oraz oznaki korozji lub ścierania.

W definiowaniu pompy i jej problemów należy wyznaczyć sobie takie cele:

1. Zrozumieć, jak działa pompa pionowa – co ma pomóc wykryć problemy z działaniem pompy i zidentyfikować prawdopodobne przyczyny

3. Umieć definiować opcję możliwych rozwiązań problemów.

Nawet najlepszy przewodnik po problemach z pompami pionowanymi nie jest w stanie objąć wszystkich problemów z pompą w objętości tego rozmiaru. Jednak takie podejście stanowi dobry przegląd często spotykanych problemów. Ten przewodnik pomoże ci utrzymać prawidłowe działanie pomp pionowych i przywróci wyłączone pompy do serwisowania w razie problemów.

Praca z pompą pionową – środki ostrożności

Ostrzeżenie: Praca nad urządzeniami pompowymi lub w ich pobliżu może być niebezpieczna, a nieprzestrzeganie zdrowych zasad bezpieczeństwa może prowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu, obrażeń ciała lub śmierci. Pamiętaj, że nie ma substytutu bezpieczeństwa. Zawsze zachowuj szczególną ostrożność podczas pracy lub kontroli pompy i silnika. Personel musi być zawsze chroniony przed obracającymi się wałami i sprzęgłami.

Wszystkie ekrany i urządzenia ochronne wyposażone w pompę, sterownik i powiązane wyposażenie muszą zostać zainstalowane przed uruchomieniem pompy i muszą pozostać na miejscu podczas pracy. Jeśli urządzenia zabezpieczające nie zostaną dostarczone, użytkownik musi dostarczyć na miejsce operacji wyposażenie ochronne zgodne z przepisami, kodeksami i standardami. W innym wypadku działania związane z pompą powinny zostać przesunięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *