Co się liczy w największym stopniu, jeśli kupuje się samochód? Oczywiście ogromną rolę odgrywa tu konkretne marka, wyposażenie i silni danego pojazdu. Nie da się ukryć, że nadrzędną sprawą jest także cena. Jak się okazuje, wszystkie te cechy sprawiają, że niezwykle atrakcyjne jest kupowanie samochodów z USA. Co warto o tym wiedzieć?
Dlaczego samochody z USA są tak atrakcyjne?
Jakie są zatem najważniejsze zalety sprowadzania samochodów z USA? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że auta tam oferowane, nie tylko nowe, lecz również używane, są z reguły w znacznie lepszym stanie niż te europejskie. Wszystko z tego powodu, że amerykanie dość szybko żegnają się ze swoimi starymi pojazdami i wcześnie kupują nowe. Powoduje to, że znalezienie względnie nowego, bo zaledwie dwuletniego pojazdu w doskonałym stanie, jest naprawdę proste.
Kolejną bardzo dużą zaletą takich sprowadzanych samochodów jest to, że są one zawsze oferowane z naprawdę dobrym wyposażeniem. Bogate możliwości bezpieczeństwa i rozrywki, a także takie dodatki, jak automatyczna skrzynia biegów, to w amerykańskich pojazdach standard. Co więcej, pojazdy ze Stanów zwykle mają większe i mocniejsze silniki.
Na koniec pozostaje dla wielu osób najważniejsza sprawa, czyli cena. Jak się bowiem okazuje, zarówno nowe, jak i używane pojazdy w podobnej a często nawet bogatszej konfiguracji wyposażenia, są nawet o 40% tańsze niż te, które oferowane są w Europie. Jest to więc różnica naprawdę ogromna.
Kalkulator importu auta z USA — czy to się opłaca?
Zanim jednak przejdzie się do zamawiania samochodu z Ameryki, warto się najpierw zastanowić, jaki będzie jego łączny koszt. Jak się bowiem okazuje, do ceny zakupu takiego pojazdu doliczyć trzeba również koszt jego transportu, a także podatków, które koniecznie trzeba będzie opłacić w Europie.
Sam transport nie jest tu specjalnie kosztowny, ponieważ kontener i przewiezienie go na stary kontynent to zaledwie kilka tysięcy złotych, co z reguły jest małym procentem wartości samego pojazdu. O wiele kosztowniejsze jest jednak opłacenie podatków. Akcyza na auta z USA to 3.1% dla silników o pojemności mniejszej niż 2 litry oraz 18.6% dla modeli większych niż 2 litry. Równie kosztowne jest cło, które wynosi 10%, a także VAT w wysokości 23%. Jak się jednak okazuje, VAT może być nieco niższy, ponieważ odebranie auta np. w Niemczech powoduje, że można zapłacić tamtejszą stawkę, która wynosi zaledwie 19%.
Jak to jednak wszystko wpływa na ogólny koszt sprowadzenia takiego pojazdu? Jak się okazuje pomimo cła, akcyzy, VATu i transportu, zakup takiego samochodu jest o wiele atrakcyjniejszy niż kupowanie go na miejscu.