Praca za granicą czy w Polsce – co wybrać? Podpowiadamy!

Wiele osób często staje przed prawdziwym dylematem – pracować w Polsce, czy też może udać się w celach zarobkowych za granicę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dlatego warto to sobie dokładnie przeanalizować i określić swoje potrzeby. W pierwszej kolejności wypadałoby porównać polski rynek pracy z innymi krajami oraz dowiedzieć się w jakich krajach można byłoby liczyć na godziwe warunki zatrudnienia.

Polski rynek pracy na tle innych krajów

Godne podkreślenia jest to, że obecnie polski rynek pracy na tle innych europejskich krajów nie wygląda najgorzej. Oczywiście Polacy nie mogą liczyć na tak spektakularne wynagrodzenie, jak np. w Norwegii, Danii, Irlandii, Belgii czy też Wielkiej Brytanii, ale za to stopa bezrobocia w Polsce spada, a tempo wzrostu wynagrodzeń jest bardzo zadowalające.

Nie we wszystkich europejskich krajach sytuacja wygląda tak kolorowo. Oczywiście najważniejsze jest to, aby określić, ile chciałoby się zarabiać i czy ma się ku temu solidne podstawy. Jeśli ktoś dysponuje sporym doświadczeniem i wysokimi kompetencjami zawodowymi nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić kierunek zatrudnienia.

Na co zwrócić uwagę szukając pracy za granicą?

Jeśli ktoś jednak postanowi, że optymalnym rozwiązaniem jest dla niego praca za granicą powinien wiedzieć, na czym skupić swoją uwagę w trakcie poszukiwań wymarzonego zatrudnienia. Oto kilka istotnych wskazówek:

  • warto przeanalizować stosunek zarobków do kosztów życia,
  • trzeba się zastanowić nad tym, czy zainteresowanym uda się żyć przez długi czas bez bezpośredniego kontaktu z rodziną,
  • kluczowe jest znalezienie rzetelnego i zaufanego pracodawcy (sprawdzenie danych i opinii),
  • warto szukać jedynie stabilnego zatrudnienia, na nieco dłuższy okres (chyba, że ktoś chce wyjechać za granicę tymczasowo i dorobić np. do wesela).

Poszukiwania mogą być dość czasochłonne, ale cierpliwość w tym przypadku zawsze popłaca. Lepiej nie jechać za granicę w ciemno, bo szybko okaże się, że nie była to zbyt dobra decyzja.

Ogłoszenia o pracę za granicą – gdzie szukać?

Szukanie ogłoszeń o pracę za granicą należy rozpocząć od przewertowania internetowych serwisów z ogłoszeniami o pracę. Na szczęście jest ich pod dostatkiem i każdy w krótkim czasie znajdzie dla siebie atrakcyjne oferty zatrudnienia w Norwegii, Niemczech, Czechach czy też Belgii. Na takich serwisach oferty pojawiają się regularnie i można je dowolnie segregować. W razie potrzeby można również nawiązać bliższy kontakt z zaufaną agencją pośrednictwa pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *