Nie masz pojęcia, co robi się po wypadku samochodowym? Zapraszamy do lektury!

Każdy wypadek samochodowy jest inny, ale pozostaje jedna wspólna cecha: początkowy szok po jego wydarzeniu. Niezależnie od tego, czy wydarzyło się to nagle, czy zauważyłeś, że nadchodzi, ale było za późno, aby zareagować, wypadek samochodowy może Cię tak zszokować, że nie wiesz, co zrobić ani jak zareagować po jego zakończeniu.

W rezultacie może być trudniej jasno myśleć, jeśli nie masz pojęcia, co należy zrobić po tym, jak tego doświadczyłeś. Dzięki temu przewodnikowi pomożemy Ci dowiedzieć się, co powinieneś zrobić w razie wypadku samochodowego.

Krok 1: Sprawdź siebie i swoich pasażerów

Twoje zdrowie, jak również zdrowie Twoich pasażerów, to najważniejsza rzecz do sprawdzenia po wypadku. Sprawdź również, czy któryś z Twoich pasażerów został ranny. Jeśli wypadek wiąże się z dużą awarią, najlepiej zadzwonić po pomoc – nawet jeśli znajdziesz tylko kilka zadrapań lub drobnych siniaków. Najlepiej mieć pewność, ponieważ w wyniku wypadku samochodowego możesz mieć ranę wewnętrzną. Może to nie być widoczne od razu i nie będzie od razu odczuwalne z powodu szoku, jaki odczuwacie Ty i Twoi pasażerowie.

Krok 2: Nie blokuj drogi

Jeśli Twój samochód nadal jest w ruchu, możesz zjechać nim na pobocze, aby nie blokował ruchu i nie kolidował z nim. W nocy zmysł wzroku może być zagrożony i możliwe, że inni kierowcy Cię nie widzą.

Z drugiej strony, jeśli Twoim samochodem nie można prowadzić, najlepiej ostrożnie wysiąść z samochodu i oddalić się od pojazdu, aby znaleźć się w bezpieczniejszym poboczu drogi. Samochód blokujący drogę może być przyczyną kolejnego wypadku, a Ty nie chcesz doznać dodatkowych obrażeń pozostając w samochodzie.

Krok 3: Zadzwoń do służb ratunkowych

Po udaniu się w bezpieczne miejsce możesz teraz zadzwonić, aby poprosić o pomoc – tutaj lawetawarszawa24 – Warszawa może okazać się bardzo pomocna. Poczekaj na przybycie pomocy. Policja może pomóc w przepływie ruchu i zebrać szczegółowe informacje o wypadku, aby ustalić, kto jest winny. Otrzymana przez nich dokumentacja pomoże Ci również ubiegać się o ubezpieczenie.

Krok 4: Wymiana informacji

Jeśli wypadek samochodowy dotyczy innego pojazdu, możesz wymienić informacje z innym kierowcą. Zazwyczaj powinieneś zdobyć lub wymienić:

  • Imię i nazwisko oraz numer kontaktowy

  • Informacja ubezpieczeniowa

  • Prawo jazdy

  • Numer rejestracyjny samochodu

  • Szczegóły samochodu, takie jak marka i model, kolor i typ

  • Miejsce wypadku

Władze sugerują, że obie strony powinny unikać dyskusji, kto jest winny. Wystarczy podać fakty, aby policjanci mogli ustalić, co dokładnie się wydarzyło.

Krok 5: Udokumentuj wypadek

Chroń się i miej dowody na swoje roszczenia, robiąc zdjęcia wypadku. Robienie zdjęć telefonem jest łatwe, ale jest też kilka informacji, o które powinieneś zapytać. Pierwszym jest poznanie policjantów, którzy ci asystowali. Drugim jest poproszenie o kopię raportu policyjnego. Możesz także zapytać świadków o to, co widzieli.

Krok 6: Powiadom swojego ubezpieczyciela

Następnym krokiem jest skontaktowanie się z agentem ubezpieczeniowym, aby opowiedzieć mu o swojej sytuacji i rozpocząć składanie wniosku o odszkodowanie. Gdy dowiedzą się, że zaczynasz składać wniosek, poinformują Cię o tym, czego potrzebujesz, aby rozpatrzyć wniosek.

Polecamy:
Jednoosobowa działalność gospodarcza – o czym warto pamiętać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *