Skrzypiące deski? Pozbądź się ich bez problemu!

Jeśli chcesz naprawić skrzypiące deski podłogowe – również te składające się na schody, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim domu – jedną z nich jest to, że prawdopodobnie mieszkasz w domu zbudowanym między 1900 a 1950 rokiem z podwieszanymi parterami.

W latach pięćdziesiątych podwieszone partery ustąpiły miejsca betonowym posadzkom, gdzie podłoga z twardego drewna jest układana bezpośrednio na płycie betonowej lub kamiennej. Podłogi betonowe na podłożu rzadko mają skrzypiące deski podłogowe. Zatem szukanie odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się skrzypienia paneli powinno się zacząć właśnie od ustalenia tych faktów.

Podwieszane partery mają dwa elementy istotne dla Twojej skrzypiącej sytuacji:

  • legary

  • same deski

Legary podłogowe to duże drewniane belki, które przenoszą ciężar desek podłogowych. Biegną prostopadle do deskowania, a jeśli masz drewniane podłogi, zazwyczaj możesz stwierdzić, gdzie się znajdują, po gwoździach w podłodze. Jeśli twoje skrzypiące podłogi są pokryte wykładziną lub winylem, istnieją inne sposoby na zlokalizowanie legarów.

Co powoduje skrzypienie desek podłogowych?

Jeśli chodzi o skrzypiące podłogi, prawie zawsze przyczyną jest związek między legarami a deskami podłogowymi. Z biegiem czasu tworzą się luki, które ostatecznie powodują irytujące piski. Aby temu zaradzić, będziesz musiał wejść pod podłogę, więc poszukaj dostępu przez piwnicę lub przestrzeń do czołgania. Będziesz potrzebować co najmniej jeszcze jednej osoby, podkładek drewnianych i/lub kleju budowlanego.

Jeśli nie masz dostępu do piwnicy lub przestrzeni do czołgania, istnieją sposoby rozwiązania problemu na powierzchni, ale jest to nieco bardziej inwazyjne. Będziesz potrzebować specjalnych śrub lub gwoździ i szpachli do drewna. Jeśli masz szczęście, skrzypienie może być po prostu spowodowane ocieraniem się desek podłogowych o siebie. W takim przypadku twoja konserwacja będzie całkowicie naziemna. Potrzebujesz tylko talku lub sproszkowanego grafitu. To szybkie rozwiązanie.

Jeśli wypróbujesz wszystko, co zasugerowano powyżej, a nadal masz skrzypiącą podłogę, możesz mieć uszkodzone legary. W takim przypadku musisz wezwać profesjonalistę. Nie pozwól jednak, aby to zniechęciło Cię do spróbowania. Legary podłogowe mają służyć przez cały okres użytkowania domu, więc są niezwykle wytrzymałe. Naprawianie skrzypiących desek podłogowych jest najprawdopodobniej całkowicie wykonalnym projektem DIY.

Jeśli mieszkasz w domu z skrzypiącymi podłogami, wiesz, jak denerwujące i irytujące mogą być te dźwięki – zwłaszcza, gdy próbujesz wymknąć się na dół po przekąskę o północy. I chociaż skrzypiące podłogi i skrzypiące schody mogą być częstsze w starszych domach, nowsze domy nie są z tego wyłączone. Te irytujące, wysokie dźwięki można znaleźć w domach w każdym wieku z każdym rodzajem podłogi.

Luźne drewniane deski podłogowe są często przyczyną irytujących pisków, ale nawet pomieszczenia wyłożone wykładziną mogą być głośne, jeśli podłoże ze sklejki nie jest mocno przymocowane do legarów. Na szczęście wyciszanie skrzypiących podłóg jest proste, stosunkowo niedrogie.

Polecamy:
Zawody przyszłości – na jakie prace będzie duże zapotrzebowanie w kolejnej dekadzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *