PIT 37 – sprawdź czy wiesz wszystko na jego temat

Każdego podatnika raz w roku obowiązuje rozliczenie z fiskusem. W tej kwestii lepiej nie czekać na ostatnią chwilę – im szybciej się rozliczysz, tym więcej będziesz mieć czasu na ewentualne korekty, a także szybciej otrzymasz wszelkie zwroty podatku. Obecnie nie trzeba już chodzić do urzędu czy wysyłać deklaracji pocztą – dużym udogodnieniem dla rozliczających się jest PIT online.

Jedną z najczęściej wypełnianych deklaracji podatkowych jest deklaracja PIT 37. Dotyczy ona praktycznie każdego podatnika, który otrzymuje wynagrodzenie netto, a wszelkie składki, w tym zaliczki na podatki są odprowadzane przez pracodawcę, nazywanego również płatnikiem. Pit 37 jest w rzeczywistości rozliczeniem rocznych zarobków, jakie podatnik uzyskał od płatnika składek. Ten drugi ma obowiązek dostarczenia PIT-11 zarówno do urzędu skarbowego, jak i na początku kolejnego roku podatkowego podatnikowi. Na podstawie PIT-11 wypełnia się zeznanie podatkowe PIT-37.

Dla kogo PIT-37?

Osoby, które po raz pierwszy składają deklarację podatkową, mogą się nieco gubić w liczbie wzorów i numerów deklaracji niezbędnych do rozliczenia z urzędem skarbowym. Większość osób, które pracują dla konkretnego pracodawcy powinna jednak sięgnąć po PIT-37. Wypełniają go osoby, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej i uzyskują dochody z tytułu między innymi stosunku pracy i stosunku służbowego, zasiłków pieniężnych uzyskiwanych z tytułu ubezpieczenia społecznego, świadczeń bądź zasiłków przedemerytalnych, przychodów z praw autorskich i wielu innych form zarabiania pieniędzy. W urzędzie skarbowym oraz na stronach internetowych instytucji finansowych można znaleźć dokładne zestawienia i porady dla osób, które chcą prawidłowo rozliczyć się z fiskusem. Wypełniając PIT warto również pamiętać o wielu ulgach, które nam przysługują, między innymi ulgi na dziecko, na internet, budowlanej oraz wielu innych, dzięki którym można liczyć na większy zwrot zapłaconego wcześniej podatku.

Program PIT wypełnisz online

Składanie deklaracji podatkowych jest obecnie wyjątkowo proste i dużo mniej skomplikowane niż w czasach, gdy obowiązywały wyłącznie papierowe formularze. Przede wszystkim, PIT-37 jest wstępnie wypełniony przez Urząd Skarbowy, podatnik musi jedynie sprawdzić wszystkie znajdujące się dane, dopisać ewentualne ulgi, a także inne informacje, których skarbówka nie posiada. Wypełniając PIT 37 online można mieć pewność, że nie pojawią się żadne błędy czy niewłaściwie policzone elementy. Program liczy wszystko automatycznie, co ogranicza powstawanie błędów i zmniejsza liczbę korekt, które trzeba składać w przypadku niewłaściwie wypełnionego zeznania. Deklaracja e-PIT jest również automatycznie wysyłana za pośrednictwem systemu, nie ma konieczności ani wizyty w urzędzie skarbowym, ani wysyłania papierowego PIT-u pocztą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *