Zmiana sygnału na DVB-T2 w Polsce

Powszechną wiedzą jest, że w roku 2022 zajdą wielkie zmiany w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z wprowadzanymi modyfikacjami wielu użytkowników starszego sprzętu będzie musiało wymienić swoje urządzenia na nowe lub dokupić odpowiedni dekoder. Czym tak naprawdę jest DVB-T2? Jak odpowiednio przygotować się do tych okoliczności? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

DVB-T2 w Polsce – co i jak?

DVB-T2 to nowy standard cyfrowego transferu telewizyjnego, który już w drugim kwartale 2022 roku zastąpi używany dotychczas DVB-T. Poprzednikiem DVB-T był sygnał analogowy, którego w naszym kraju używano przez kilka dekad. Nowy standard telewizji naziemnej zostanie wprowadzony, ponieważ jego użycie ma umożliwić rozbudowę łączności 5G. DVB-T2 ma wykorzystywać wydajniejszy standard kompresji danych HEVC. Dzięki wprowadzanym zmianom użytkownikom telewizji cyfrowej ma zostać udostępniony większy wybór kanałów telewizyjnych. Jakość przesyłanych treści, zarówno na płaszczyźnie audio, jak i wideo, również może ulec poprawie – osiągalnym stanie się przesyłanie w telewizji kanałów z obrazem nawet o rozdzielczości 4K. Jest to więc z pewnością obiecująca zmiana.

DVB-T2 w Polsce – termin wprowadzenia zmian

Zmianę standardu telewizji naziemnej na DVB-T2 w Polsce zaplanowano na drugi kwartał 2022 roku. Podzielono ją na cztery etapy, które odbywać się będą w różnych obszarach Polski.

  • Etap 1: od 28 marca 2022 r.
  • Etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
  • Etap 3: od 23 maja 2022 r.
  • Etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Mapa Polski wraz z kolejnymi etapami wprowadzania zmian udostępniona jest na stronie rządowej[1].

Jak przygotować się na zmianę standardu na DVB-T2 w Polsce

Jeśli jesteś użytkownikiem cyfrowej telewizji naziemnej i po wprowadzeniu modernizacji chcesz dalej móc się nią cieszyć, powinieneś sprawdzić, czy Twoje obecne urządzenie posiada wbudowany tuner DVB-T2/HEVC. Produkowane w ciągu ostatnich lat modele telewizorów są najczęściej przystosowane do odbierania omawianego standardu. W przypadku, gdy Twój sprzęt nie należy do najnowszych, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami.

Aby sprawdzić, czy Twoje urządzenie będzie w stanie odbierać telewizję w standardzie DVB-T2 w Polsce, należy sprawdzić w dołączonej do produktu instrukcji obsługi, czy produkt jest wyposażony w odpowiedni tuner. Jeśli zaś nie masz instrukcji obsługi, to znając nazwę modelu swojego telewizora, możesz poszukać takich informacji w internecie, w specyfikacji technicznej produktu.

Mój telewizor nie obsługuje DVB-T2/HEVC. Co teraz?

W takim wypadku masz dwie opcje. Jedną jest zakup oddzielnego urządzenia, jakim jest dekoder DVB-T2/HEVC, który podpinasz do obecnego sprzętu. Decydując się na dekoder, musisz zwracać uwagę na to, w jaki sposób podpinany jest do telewizora – standardowo jest to wejście HDMI, jednak może zdarzyć się inaczej. Innym wyjściem jest zakup nowego telewizora. Wielu producentów posiada w swojej ofercie urządzenia, które są przystosowane do nowego standardu DVB-T2/HEVC. Jedną z takich marek jest firma Samsung, której wszystkie wyprodukowane od 2018 roku telewizory są wyposażone w tuner DVB-T2. Plusem zakupu nowego odbiornika, jest też ogrom możliwości, jakie oferują nowoczesne produkty firmy Samsung. Polecamy nie zwlekać i już dziś przygotować się na zmianę, jaką jest wprowadzenie DVB-T2 w Polsce.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

 

[1] https://www.gov.pl/web/dvbt2/zmiana-standardu-naziemnej-telewizji-cyfrowej-w-polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *