Studnia wodomierzowa – gdzie można ją kupić i ile kosztuje?

Wodomierz jest urządzeniem służącym do pomiaru przepływającej wody. Obecnie wodomierze najczęściej umieszczane są w specjalnych studniach, które zabezpieczają je przed działaniem czynników zewnętrznych. Gdzie można zakupić studzienkę do wodomierza? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

 

Studnia wodomierzowa – co to jest?

Za pomocą konstrukcji jak studnia wodomierzowa możliwe jest odczytywanie ilości zużytej wody w danym budynku. Kiedyś wodomierze montowano w domach jednorodzinnych, głównie w piwnicach. Teraz jednak najczęściej umieszczane są na zewnątrz budynków, w specjalnych studzienkach, które pozwalają na wygodny odczyt wody.

 

Studzienka wodociągowa na licznik wody, poza montażem przy domu jednorodzinnym, jest także umieszczana w innych miejscach, na przykład przy budynkach wielorodzinnych, obiektach przemysłowych, gdzie zużywa się wodę.

 

Budowa studni wodomierzowej

Studzienka wodomierzowa nie ma skomplikowanej budowy. Ma ona najczęściej postać szerokiej rury lub pojemnika, który z góry przesłonięty jest włazem albo pokrywą – zależnie od wielkości studzienki.

 

Do wykonania studzienek wodomierzowych stosuje się dwa główne materiały:

  • beton,
  • tworzywo sztuczne.

 

Betonowe studzienki używane są głównie wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie większej przestrzeni na wodomierze i inne elementy instalacji. Plastikowe studzienki są mniejsze i umieszczane są głównie przy domach jednorodzinnych.

 

Studzienka może być także wyposażona w dno – duże znaczenie ma wtedy jej właściwe odwodnienie. Stosowane są także studzienki bez dna, które umożliwiają łatwe przesączanie wilgoci.

 

Ile kosztuje studnia wodomierzowa?

Za konstrukcję jak studnia wodomierzowa cena rozpoczyna się od około 200 złotych za modele z tworzywa sztucznego, natomiast te lepszej klasy to wydatek nawet ponad 700 złotych wraz z wyposażeniem. Podobne ceny dotyczą studzienek betonowych.

 

Z ofertami producentów studni wodomierzowych oraz sklepów prowadzących ich sprzedaż można zapoznać się w internecie. Zamówienie możliwe jest także online.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *