Budowa basenu ogrodowego – jakie materiały wybrać?

Basen ogrodowy to doskonały sposób na ochłodę w trakcie upalnych dni. Na jego wybudowanie decyduje się dzisiaj coraz więcej osób. Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się baseny w ogrodach? Sprawdzamy oferty producentów i porównujemy je ze sobą.

 

Basen ogrodowy – z jakiego materiału można go wykonać?

Do budowy basenów ogrodowych stosowane są obecnie różne rodzaje materiałów, co przekłada się na ich właściwości, czas budowy oraz poniesione koszty.

 

Głównym elementem konstrukcyjnym basenu jest jego niecka, która stanowi wgłębienie w gruncie. Alternatywnie można zdecydować się na stale montowany basen naziemny, lecz takie konstrukcje spotykane są rzadziej.

Główne materiały używane do budowy niecek basenów ogrodowych:

  • tworzywo sztuczne
  • żelbet
  • bloczki betonowe
  • stal
  • drewno

 

Najczęściej spotykane są trzy pierwsze materiały, czyli baseny z tworzywa, żelbetu oraz z bloczków betonowych. Na co warto się zdecydować?

 

Murowana niecka basenu ogrodowego – żelbet i bloczki

Wykonanie niecki murowanej, do której stosuje się zbrojony beton – żelbet albo bloczki betonowe jest najbardziej czasochłonną opcją, ale z drugiej strony pozwala ona na uzyskanie wysoce trwałej konstrukcji na wiele lat.

 

W tym przypadku budowa basenu ogrodowego będzie wymagała odpowiedniej hydroizolacji materiałów. Stosowane są specjalne materiały uszczelniające, na przykład cementowe szlamy uszczelniające. Uszczelnienie basenu od środka wykonane jest z barwionej na niebiesko folii.

 

Gotowa niecka basenu ogrodowego – tworzywo sztuczne

Szybszym sposobem na budowę basenu ogrodowego jest zakupienie gotowej niecki wykonanej z tworzywa sztucznego. W tym przypadku wystarczy tylko wykopać odpowiedni wykop pod montaż niecki i podłączyć ją do instalacji. W efekcie prace przebiegają sprawnie, a basen nie wymaga dodatkowych prac z uszczelnieniem konstrukcji.

 

Z ofertami producentów basenów ogrodowych można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych. Warto wybrać wykonawcę o dużym doświadczeniu, który zyskał wiele pozytywnych komentarzy od klientów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *