Studnia wodomierzowa – do czego służy i jak jest zbudowana?

Studnie w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych mogą mieć różne zastosowania. Do czego służy studnia wodomierzowa? Jakie rodzaje studni tego typu są obecnie stosowane najczęściej?

 

Studnia wodomierzowa – co to jest?

Jak nietrudno domyślić się po samej nazwie, studnia wodomierzowa jest rodzajem studni, w której umieszczany jest wodomierz, czyli miernik wody. Jest to zatem konstrukcja umieszczana pod ziemią, która ma formę wgłębienia przykrytego włazem lub pokrywą.

 

Spotykane są różne rodzaje studni wodomierzowych. Te montowane przy domach jednorodzinnych to małe studzienki, które mieszczą tylko jeden wodomierz, natomiast w przypadku większych obiektów, na przykład budynków wielorodzinnych czy obiektów przemysłowych stosowane są studnie o większych wymiarach, które przykrywane są włazami, dlatego umożliwiają one wejście do środka, by wykonać odczyty.

 

Jak buduje się studnie wodomierzowe?

Aby studnia wodomierzowa mogła zacząć spełniać swoją funkcję, należy zamontować ją w miejscu, w którym na znaleźć się licznik wody. Jej budowa zależna jest od rodzaju studni oraz od jej umiejscowienia.

 

Aktualnie najczęściej stosowne są dwa rodzaje studni wodomierzowych:

  • studnie wodomierzowe betonowe
  • studnie wodomierzowe plastikowe

 

Betonowe studnie wodomierzowe używane są najczęściej wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie większej wytrzymałości całej konstrukcji, gdy ma mieć ona większy wymiar. Takie studnie montowane są głównie przy obiektach przemysłowych i innych obiektach, w których instalacje wodociągowe są bardziej złożone, co wymaga wykorzystania kilku wodomierzy.

 

Natomiast studnie wodomierzowe z tworzywa sztucznego najczęściej montowane są przy domach jednorodzinnych. Są małe, nie wymagają skomplikowanego montażu, a także można zakupić je w niskich cenach. W studni wodomierzowej tego typu może zmieścić się jeden licznik wody.

Ile kosztuje studnia wodomierzowa?

Dla konstrukcji typu studnia wodomierzowa cena rozpoczyna się od około 200 złotych za plastikowe modele do nawet ponad 1000 złotych w przypadku dużych studni wykonanych z betonu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *