Brud i szkodliwe mikroorganizmy w zakładach produkcyjnych – w jaki sposób można im zaradzić?

Zakłady produkcyjne, szczególnie te, które produkują żywność, muszą spełniać bardzo wyśrubowane wymogi, jeśli chodzi o higienę i warunki sanitarne. Szkodliwe mikroorganizmy nie mają bowiem prawa znajdować się na terenie zakładu, z którego produkty idą później w świat i trafiają do konsumentów. Każdy właściciel zakładu powinien więc zadbać o sprawdzoną i skuteczną ochronę przed zagrożeniem biologicznym.

Brud, szkodliwe mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby mogą zastopować działalność zakładu produkcyjnego na dosyć długi czas. W razie jakichkolwiek kontroli i stwierdzenia nieprawidłowości, zakład może być zamknięty do czasu, aż wszystkie zagrożenia zostaną usunięte. O wiele lepiej jest więc dbać o to, by nic niepożądanego w zakładzie się nie pojawiło. Najważniejszą kwestią jest dbałość o higienę, stosowanie wszelkich środków ochrony przez pracowników zakładu. Raz na jakiś czas koniecznie trzeba przeprowadzić dezynfekcję całego budynku i wszystkich znajdujących się w nim pomieszczeń.

Skuteczna walka z mikroorganizmami

Zagrożeniem w zakładzie produkcyjnym są wewnętrzne czynniki, takie jak brud czy wilgoć, które są świetnym środowiskiem do rozwoju grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Ale zagrożenie może pojawić się także z zewnątrz. Do zakładu codziennie wchodzi wiele osób, wjeżdżają też auta, które odbierają towary i następnie rozwożą je czasem po całym kraju i nie tylko. Im lepiej będziemy dbać o czystość i dezynfekcję, tym większą możemy mieć pewność, że w sterylnych i bezpiecznych warunkach nie będą się pojawiały żadne zagrożenia. Zasady bezpieczeństwa biologicznego powinny być w zakładzie bardzo szczegółowo opisane z dbałością o wszystkie detale. Warto również pilnować i sprawdzać, czy wszyscy pracownicy faktycznie się do nich stosują.

Maty dezynfekcyjne i przejazdowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem w zakładach produkcyjnych, produkujących żywność, a także w przetwórniach czy gospodarstwach hodowlanych są maty przejazdowe. Są to odpowiednio dopasowane fragmenty specjalnego, wytrzymałego materiału, który został nasączony środkiem dezynfekcyjnym. Nawet, jeśli na kołach wjeżdżającego samochodu znajdują się jakieś drobnoustroje niewidoczne gołym okiem, płyn odkażający na macie przejazdowej zadba o ich zneutralizowanie. Aby mieć pewność, że mata przejazdowa będzie działała sprawnie i niezawodnie, trzeba zadbać zwłaszcza o jej właściwą długość. Mata musi być na tyle długa, aby wszystkie koła samochodu mogły na niej zrobić co najmniej jeden pełny obrót. Jeśli mata będzie zbyt krótka, zdezynfekuje tylko fragment koła. Nie zapewni więc w żadnym stopniu stuprocentowej ochrony. Maty przejazdowe to wydatek rzędu kilkuset złotych. Nie jest to więc duża i kosztowna inwestycja, a pozwala znacznie obniżyć ryzyko pojawienia się zagrożeń biologicznych w zakładach, w których nie mają one prawa się pojawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *