Twoja gitara brzęczy? Czas się tym zająć!

Jedną z najpopularniejszych rutynowych usług oferowanych przez niemal każdy serwis gitar – jest ich „ustawienie”, co stanowi szereg dostosowań w celu uzyskania optymalnej grywalności i brzmienia. Ponieważ gitary są wykonane z wielu części, z których wiele może poruszać się w warunkach atmosferycznych lub w warunkach normalnej gry, jest to ważna część posiadania gitary – trochę tak, jak uzyskanie przeglądu technicznego i serwisu w samochodzie. Jeśli kupiłeś gitarę, będziesz musiał się tym zająć.

Skąd więc masz wiedzieć, że nadszedł czas na konfigurację?

Co się dzieje podczas konfiguracji? Ustawienie na dowolnej gitarze będzie obejmowało regulację strun tak, aby miały odpowiednią wysokość nad podstrunnicą. Polega to na ustawieniu nakrętki na odpowiedniej wysokości, wyregulowaniu wyprostowania szyjki oraz ustawieniu wysokości mostu. Czasami będzie trzeba rozwiązać problem, ponieważ wysoki lub niski próg uniemożliwia dopasowanie gryfu do miejsca, w którym powinien być.

W przypadku gitary elektrycznej mostki są zwykle regulowane, aby umożliwić ustawienie intonacji (jest to prawie zawsze ustawione w akustyce). Jeśli gitara ma system vibrato, zostanie on skalibrowany tak, aby działał płynnie, a gitara pozostaje dostrojona, gdy używane jest vibrato. Kiedy wykonujemy pełny zestaw, polerujemy również progi, oczyszczamy gitarę, a w przypadku elektryki balansujemy przetworniki i sprawdzamy, czy elementy elektryczne działają płynnie i bez trzasków.

Skąd mam wiedzieć, czy muszę robić te rzeczy?

Jeśli nie masz pewności, najłatwiej ją przynieść do serwisu. Warto jednak mieć pojęcie, co wiąże się z ustawieniem gitary i móc dostrzec, kiedy sprawy nie są takie, jak powinny.

Moja gitara jest zbyt oporna do grania / moja gitara brzęczy!

Porozmawiamy o tych dwóch sytuacjach razem, ponieważ są to w rzeczywistości dwie strony tej samej monety. Twoim najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest gryf. Jeśli wydaje ci się, że trudno jest przytrzymać struny lub łatwo jest grać, ale możesz usłyszeć irytujące brzęczenie i grzechotanie podczas gry na niektórych częściach szyi, trzeba spojrzeć na tę część gitary.

Po pierwsze, może nie być prawidłowo przycięty. Jeśli szczeliny na nakrętki są zbyt wysokie, mogą wystąpić dwa potencjalne problemy: gitara będzie trudna do gry w otwartych pozycjach, ponieważ będziesz musiał pociągać struny w dół bardziej niż powinieneś, i niektóre lub wszystkie nuty na pierwszej kilka progów zabrzmi nieco ostro, ponieważ lekko zginasz strunę, gdy pociągasz ją w dół na próg. Jeśli szczeliny na nakrętki są zbyt niskie, otwarte struny będą brzmiały zdławione i nie będą w pełni wybrzmiewać w porównaniu z jakąkolwiek nutą podczas ich odtwarzania.

Idealnie powinna być mała szczelina między pierwszym progiem a struną – wystarczająca, aby przeciągnąć pod spodem arkusz cienkiego papieru. Jeśli różnica jest znacznie większa, prawdopodobnie spowoduje to problemy. Regulacja klucza to wymagająca praca i jeśli popełnisz błąd, będziesz musiał wymienić cały zestaw, więc jeśli nie wiesz, co robisz, najlepiej zostawić to lutnikowi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *