Umowa o pracę, czyli jaka?

Podstawową czynnością, wykonywaną zaraz po znalezieniu pracy jest zawarcie z pracodawcą doprecyzowanej umowy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności, w wyznaczonym czasie i miejscu, a pracodawca do wypłaty wynagrodzenia.

Umowa na okres próbny

Zwykle pierwsza umowa zawierana jest na okres próbny, nie dłuższy niż trzy miesiące. To czas, który pozwala pracodawcy na sprawdzenie umiejętności pracownika. Zasadniczo, można ją zawrzeć raz z tym samym pracodawcą, z tym że występują dwa wyjątki: gdy pracownik był zatrudniony do wykonywania zupełnie innej pracy lub gdy upłynęło trzy lata od rozwiązania poprzedniej umowy. Ogłoszenie, które znajdziemy na Pracuj.pl, zwykle będą taka propozycją.

Umowa na czas określony i nieokreślony

Inny typ umowy to ta, która zawierana jest na czas określony. Z nazwy wynika, że zawiera termin, do którego pracodawca decyduje się zatrudniać pracownika. Umowy tego typu nie można zawierać w nieskończoność. Gdy praca u jednego pracodawcy trwa 33 miesiące umowa automatycznie przekształca w umowę na czas nieokreślony. Co więcej zawrzeć ją wolno tylko trzy razy. Oferty pracy zazwyczaj zawierają informacje, jaka umowa jest w nich proponowana. Zwykle umowy zawierane są w kolejności: od okresu próbnego przez czas określony aż po nieokreślony.

Co daje umowa na czas nieokreślony?

Dla pracownika najistotniejsze jest, że gwarantuje płacę minimalną oraz odprowadzanie wszelkich składek: emerytalnej, rentowej, zdrowotnej. Co więcej, zgodnie z kodeksem pracy mamy prawo do urlopu wypoczynkowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, rodzicielskiego. W określonych sytuacjach, takich jak ciąża czy wiek przedemerytalny umowa chroni nas przed utratą pracy. Mamy także zagwarantowane odpowiednie warunki, związane z higieną i bezpieczeństwem oraz określone normy godzinowe. Jeśli nasze prawa są łamane, możemy w każdej chwili złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *