Usługi biur księgowych

3678747186_b63d82fe2c_o

Prowadzenie dokumentacji księgowej w firmach oraz rozliczenia prywatne mogą stać się sporym wyzwaniem dla osób niedoświadczonych i nieznających się na ekonomii. Zmieniające się przepisy oraz groźba sankcji sprawiają, że nawet osoby znające podstawowe zasady rozliczeń finansowych wolą powierzyć te kwestie profesjonalistom. W obu tych przypadkach optymalnym rozwiązaniem wydaje się pomoc biura księgowego – dla laików będzie to pierwsze źródło zaufanych informacji i nieoceniona pomoc, zaś dla niedoświadczonych jeszcze przedsiębiorców możliwość skonsultowania i omówienia trudniejszych kwestii finansowych.

Prowadzenie księgowości

Podstawowe usługi, na jakie decydują się klienci biur rachunkowych, związane są z opracowaniem polityki rachunkowości firmy oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Najważniejsze przekazywane specjalistom obowiązki to księgowanie wszelkich przychodów i rozchodów firmy, wykonywanie bilansów oraz rozliczeń oraz dbanie o gromadzoną w firmie dokumentację.
Najczęściej biura księgowe dostosowują się do systemów komputerowych stosowanych wcześniej do prowadzenia księgowości, mogą również zaproponować i wdrożyć nowe, bardziej efektywne rozwiązania – przedsiębiorcy nie muszę wówczas śledzić nowości związanych z programami do księgowania czy zasadami prowadzenia rachunków. Zmieniające się standardy i przepisy to często wyzwanie dla właścicieli firmy, którzy oprócz księgowości zajmują się szeregiem innych kwestii, dlatego pomoc biur księgowych może okazać się niezastąpiona. Dzięki znajomości nowych rozwiązań i doskonałej orientacji w przepisach mamy gwarancję, że księgowość prowadzona będzie sprawnie i bez błędów, które negatywnie mogłyby wpłynąć na funkcjonowanie biznesu. Dodatkową pomocą może być też przygotowanie w razie potrzeby wniosków kredytowych oraz sporządzanie prognoz finansowych dla firmy.

Pomoc w zakresie podatków

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym, sporządzanie i składanie sprawozdań to codzienność dla właścicieli firm. Sporządzenie kompletu dokumentów to czynność, której należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi i staranności, bo pomyłki mają swoje konsekwencje. Dlatego biura rachunkowe oferują przygotowywanie rocznych i miesięcznych deklaracji podatkowych oraz sporządzenie rocznych sprawozdań finansowych składanych do Urzędu Skarbowego i KRS. Kontakty i reprezentowanie firmy przed różnorodnymi instytucjami to ważny aspekt działalności biur, dla wielu przedsiębiorców wielość zobowiązań wobec urzędów może być problematyczna, dlatego chętnie przekazują obowiązki sprawozdawcze wobec GUS czy NBP. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi się już martwić o odpowiednią treść przekazywanego dokumentu oraz jego terminowe złożenie. Wiele biur księgowych również reprezentuje swoich klientów przed Urzędem Skarbowym w przypadku kontroli.

Kadry

Zatrudnianie pracowników rodzi konieczność prowadzenia odpowiedniej dokumentacji kadrowej, co jest pracochłonne i wymaga kwalifikacji. Kompetencje biur księgowych obejmują najczęściej również tę sferę działalności firmy. Dokumentacja kadrowa to w istotnej części rozliczenia z ZUS, każda firma zobowiązana jest do ich prowadzenia oraz przekazywania do urzędu, najczęściej poprzez system elektronicznej transmisji danych. Inne działania związane z zarządzaniem kadrami, które biorą na siebie biura rachunkowe to sporządzanie list płac, tworzenie i powadzenie kartotek pracowników oraz rozliczenia związane z podatkiem dochodowym pracowników.

Cenne porady

Biura księgowe skupiają profesjonalistów z różnych dziedzin, ich wiedza może stanowić nieocenioną pomoc we wszystkich problematycznych kwestiach związanych z finansami i strukturą firmy; może to nawet zastąpić w wielu przypadkach konsultacje z prawnikami, których usługi bywają kosztowne. Jeszcze przed powstaniem firmy przedsiębiorca może uzyskać wsparcie w rozpoczęciu działalności. Pomoc biur rachunkowych obejmuje również przypadki konieczności przekształcenia formy prawnej firmy. Warto zdecydować się na usługi fachowców także w sytuacji, gdy powstały zaległości księgowe, z którymi nie możemy sobie poradzić lub gdy dopiero tworzymy w przedsiębiorstwie dział księgowości – jego organizacja będzie dużo łatwiejsza dzięki poradom specjalistów, przeprowadzanych przez nich szkoleniom pracowników i proponowanym rozwiązaniom związanym z wyborem systemu komputerowego. Każda firma ma swoją specyfikę, dlatego tylko zindywidualizowana analiza potrzeb i możliwości przyniesie optymalne rezultaty.

Raś&Raś banner

2 komentarze

  1. Limoa pisze:

    Zna ktoś dobre biuro rachunkowe niedaleko Rybnika albo Pszczyny? Mam już dość księgowych online 🙁 nie idzie się z nimi dogadać. Szuka kogoś stacjonarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *