Ile kosztuje utrzymanie firmowego samochodu?

Podejmując decyzję o wyborze samochodu służbowego i sposobie jego finansowania musimy wziąć pod uwagę koszty związane nie tylko z samą formą zakupu czy użytkowaniem samochodu, czyli tankowaniem, ale przede wszystkim musimy przeanalizować koszty utrzymania auta firmowego. Na co należy zwrócić uwagę? O czym powinniśmy pamiętać?

Co należy uwzględnić w kosztach utrzymania samochodu?

Często spotykanym błędem w analizowaniu kosztów utrzymania auta jest sumowanie wyłącznie podstawowych kosztów, które w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl, gdy myślimy o kosztach utrzymania auta. Zaczynamy od ceny zakupu, myślimy o wydatkach na paliwo i ewentualnych przejazdach autostradą czy kosztach biletów parkingowych. Znacznie większym, nie tak oczywistym obciążeniem mogą się jednak okazać pozostałe koszty utrzymania samochodu, między innymi ubezpieczenie auta, wymiana i zakup sezonowych opon, ceny przeglądów serwisowych, napraw czy nawet części eksploatacyjnych. W przypadku wyboru formy finansowania jaką jest kredyt, nie możemy pominąć marży i prowizji banku.

Pod kątem niespodziewanych wydatków szczególnie ryzykowny może okazać się zakup używanego samochodu. Mimo początkowej oszczędności, każde kolejne koszty mogą pochłonąć lub nawet przewyższyć wcześniej zaoszczędzone pieniądze.

Amortyzacja firmowego pojazdu

Decydując się na zakup samochodu firmowego możemy skorzystać z comiesięcznej amortyzacji, która pozwala odzyskać dużą część gotówki, jednakże nie w formie gotówkowej a jedynie poprzez obniżenie podatku należnego. Amortyzacja uwzględnia zużycie samochodu i określona jest na 5 lat w przypadku aut nowych i 2,5 roku dla samochodów używanych. W zależności od wartości pojazdu i metody finansowania możemy wyróżnić różne sposoby klasyfikowania do kosztów wartości środków trwałych. Auta używane, które kosztowały poniżej 10 tys. zł nie są zaliczane do środków trwałych i można je jednorazowo odliczyć, zaraz po sfinalizowaniu transakcji. Pozostałe samochody używane mogą zostać uznane w miesięcznym odpisie amortyzacyjnym według metody indywidualnej (do 40% rocznie) lub metody liniowej. Trzeba jednak pamiętać, że odliczeniu podlega wartość auta do 150 tys. zł w przypadku samochodów spalinowych i 225 tys. zł w przypadku samochodów elektrycznych.

Finansowanie i użytkowanie

W przypadku form finansowania dedykowanych dla firm, najczęściej słyszymy o leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę. Ostatni wymieniony sposób jest z punktu widzenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą najmniej korzystny. Głównie dlatego, że oprócz początkowej konieczności wpłaty znacznej ilości gotówki, dodatkowo wypada wątpliwie pod kątem podatkowym, nawet biorąc pod uwagę to, że od 1 stycznia 2019 roku ujednolicono sposoby rozliczania kosztów eksploatacyjnych w firmie i usunięto tzw. kilometrówkę, wynajem długoterminowy oraz leasing. Odliczenie 100% (użytek firmowy) lub 50% (użytek firmowo-prywatny) podatku VAT oraz do 75% podatku dochodowego ograniczone jest limitami – 150 tys. zł oraz 225 tys. zł. Dotyczy to jednak każdej umowy z osobna, dzięki czemu każda nowa umowa wynajmu odnawia limit.

Istnieje jednak opłacalne rozwiązanie jakim jest abonament na rok. Formuła na abonament umożliwia nie tylko odliczenie kosztów użytkowania pojazdu, ale również wymianę na nowy samochód po upływie 12 miesięcy. Dodatkowym plusem jest również to, że na firmie wynajmującej spoczywa wiele obowiązków związanych z utrzymaniem auta, dzięki czemu my możemy po prostu cieszyć się jego użytkowaniem. Utrzymanie floty staje się łatwiejsze i tańsze, dzięki temu, że wszelkie przeglądy serwisowe i naprawy gwarancyjne realizowane są przez firmę wynajmującą samochód. Kolejną zaletą jest fakt, że miesięczna opłata abonamentowa uwzględnia jedynie utratę wartości pojazdu, a nie całkowitą wartość pojazdu dzięki czemu raty są zauważalnie niższe.

Utrata wartości nowego pojazdu

Musimy pamiętać, że podjęcie decyzji o zakupie firmowego samochodu, niezależnie od jego przeznaczenia, zawsze będzie generowało dość wysokie koszty. Konieczność wykonywania badań technicznych i odnawianie ubezpieczenia to jedno, druga kwestia dotyczy utraty wartości. Czy wiesz, że już po trzech latach od zakupu nowego samochodu jego wartość może spaść nawet o 50%? Stanowi to w pewnym sensie ukryty koszt użytkowania samochodu, o którym nie zawsze myśli się na etapie wyboru auta.

A co jeśli będziemy chcieli wymienić auto?

Zakup firmowego samochodu warto przemyśleć również w kontekście najbliższych kilku lat. Decydując się na leasing, możemy wziąć pod uwagę wykup samochodu na zakończenie trwania umowy, w przypadku innych form finansowania wysokie raty, ani wpłata początkowa nie mają sensu. Możemy kupić auto, które posłuży nam przez kolejne kilka lat, jeśli nie pojawią się po drodze niespodziewane usterki lub zdarzenia. Jeśli jednak chcemy móc użytkować nowy samochód i regularnie wymieniać go na kolejne, nowe modele, to warto zapoznać się z ofertą najmu długoterminowego. Dzięki tej opcji, co rok możemy wybrać nowy model z oferty firmy, nie martwiąc się zwrotem poprzedniego auta. Wynajem długoterminowy czyli tzw. auto na abonament to coraz chętniej wybierany sposób na fabrycznie nowe auto, który warto rozważyć zanim ostatecznie podejmiemy decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *