W jaki sposób nie tracić kontroli nad sprawami finansowymi w firmie?

12 (1)Własny biznes to nie tylko możliwość rozwoju, zarabiania na siebie, a czasem też realizowania swoich pasji, ale również konieczność dokładnego prowadzenia dokumentacji finansowej. Im większa firma, tym większe mogą być z tym problemy. Warto więc zawsze być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy fachowych doradców.

Najmniej problemu z prowadzeniem dokumentacji finansowej mają osoby, które prowadzą jednoosobową działalność. Taka mikrofirma niewiele ma dokumentów, można więc przy odrobinie chęci prowadzić dokumentację samodzielnie. To dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero startują z własną działalnością i nie dysponują środkami, aby skorzystać z usług biura rachunkowego. Prowadzenie dokumentacji nie jest dzisiaj zbyt skomplikowane, gdyż mamy do wyboru sporo programów księgowych, które sporo pracy wykonują za nas. Programy są bardzo zaawansowane technologicznie, uaktualniane za każdym razem, gdy zmieniają się przepisy, pomagają w prowadzeniu księgowości, a jednocześnie świetnie sprawdzają się jako archiwum czy zbieranie dane do celów statystycznych czy tworzenia biznesplanu na przyszłe lata.

Trudne prowadzenie dokumentacji na własną rękę

Większe firmy, które zatrudniają pracowników, mają o wiele więcej dokumentów księgowych. Nic więc dziwnego, że mało który właściciel firmy podejmuje się prowadzenia dokumentacji na własną rękę. Większość firm decyduje się na zatrudnienie księgowej na etacie lub skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która świadczy usługi księgowe na zasadach outsourcingu. Dzięki temu można mieć pewność, że dokumentacja jest prawidłowo prowadzona, wszystkie terminy są dopilnowane, a w fakturach zgadzają się nawet pojedyncze złotówki. Taka sprawnie prowadzona księgowość jest idealna w razie jakiejkolwiek kontroli, świetnie też sprawdza się w sytuacji, gdy firma musi udostępnić swoje informacje finansowe na przykład potencjalnym kontrahentom, którzy chcą sprawdzić, w jakiej kondycji jest przedsiębiorstwo. Inwestycja w dobrą księgową zawsze więc się opłaca i nie warto oszczędzać na usługach, które mogą w perspektywie długoterminowej przynieść wyłącznie same korzyści.

Jak uporządkować firmowe finanse?

Firmy, w których księgowość prowadzona jest dosyć niedbale, prędzej czy później muszą w finansach zaprowadzić porządek. W przeciwnym razie szybko można utracić kontrolę nad firmowymi finansami. A nie ma gorszej sytuacji, niż właściciel firmy, który nie do końca wie, w jakiej kondycji jest jego własne przedsiębiorstwo. Aby zaprowadzić porządek w firmowych papierach warto skorzystać z usług zewnętrznych doradców, którzy nie tylko poprowadzą księgowość i uporządkują finanse, ale również są w stanie odpowiednio doradzić w kwestiach gospodarczych czy biznesowych. Firma MSCA Moore Stephens Central Audit oferuje zaawansowane, profesjonalne usługi doradcze na najwyższym poziomie. Oferta skierowana jest do właścicieli firm, którym zależy na poprawnej dokumentacji, a także na rozwoju przedsiębiorstwa. Co więcej, można również skorzystać z szerokiej oferty zaawansowanych i specjalistycznych szkoleń, dzięki którym można podnieść wiedzę i umiejętności całego zespołu pracowników. Taka inwestycja z pewnością będzie miała w przyszłości pozytywne efekty.

Opracowano wspólnie z firmą MSCA Moore Stephens Central Audit


Więcej na stronie: www.infofinanse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *