Czym jest obróbka wibrościerna i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Obróbka metali realizowana jest na wiele sposobów, w zależności od potrzeb oraz od rodzaju produkcji. Jedną z popularnych metod jest obróbka wibrościerna, która wykonywana jest za pomocą specjalistycznych maszyn i urządzeń. Dzięki takiej obróbce elementy metalowe nie tylko zyskują na wyglądzie, ale również są pokrywane powłokami antykorozyjnymi.

Obróbka wibrościerna wykonywana jest za pomocą specjalnych płynów technologicznych, które ścierają wszelkie nierówności i zadziory na powierzchniach metalowych części, doskonale je oczyszczają z pyły, brudu, kurzu, a także innych zanieczyszczeń, które powstają na różnych etapach produkcji. Tego rodzaju obróbce można poddawać zarówno duże, jak i małe elementy, które są następnie świetnie przygotowane do dalszych prac. Maszyny, które są wykorzystywane do obróbki wibrościernej, są bardzo wydajne i mają ogromne moce przerobowe. Niektóre z nich potrafią przerobić nawet kilka ton elementów w ciągu godziny.

W dużych i mniejszych zakładach

Obróbka wibrościerna wykorzystywana jest zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w nieco mniejszych firmach. Co więcej, niekoniecznie trzeba posiadać własne maszyny do tego rodzaju prac. Są na rynku firmy, w których można zlecić różne formy obróbki. Takie zewnętrzne usługi znacznie usprawniają pracę, a także sprawiają, że produkcja jest tańsza. Outsourcing różnych form obróbki to dobre rozwiązanie szczególnie dla firm, które dopiero rozwijają się i nie mają możliwości zakupu nowoczesnych, drogich urządzeń. Na początku można korzystać z zewnętrznej obróbki, także wibrościernej, a po czasie pomyśleć o zakupie własnych maszyn. Dzięki temu firma będzie równomiernie się rozwijała, a nie będzie już na starcie zadłużała się na zakupy maszyn, które w stu procentach nie są potrzebne. Bo można je wynająć.

Inne formy obróbki również mają znaczenie

Nie tylko nowoczesna obróbka wykonywana za pomocą zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń jest obecnie niezbędna w pracy dużych zakładów produkcyjnych. Prace ręczne są niezbędne do wykończenia wielu elementów lub przygotowania ich do dalszej produkcji. W każdym większym i mniejszym zakładzie używane są szlifierki do metalu, a także wiele innych nowoczesnych elektronarzędzi, które wymagają profesjonalnego użycia i doświadczonych fachowców. Ręczna obróbka elementów metalowych nie jest co prawda tak szybka i sprawna, jak prace wykonane przez maszyny. Jednak wiele procesów produkcyjnych wymaga dokładnych, ręcznych prac i nie da się ich zastąpić żadną pracą maszynową. Aby działanie zakładu produkcyjnego nie było zagrożone i wszystkie etapy produkcji realizowane były sprawnie, warto stawiać na dobrej jakości, profesjonalne urządzenia o świetnych parametrach technicznych. Nie można szukać oszczędności kosztem osłabienia parku maszynowego czy stanu narzędzi w zakładzie. Takie oszczędności są zdecydowanie pozorne i krótkotrwałe.

Usługi CNC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *