Wielki powrót futer! Po której stronie barykady jesteś?

Niezaprzeczalne: futro wróciło. W tym roku na pokazach mody ten ekstrawagancki, drogi materiał był tak często widziany, że wszystko stało się jasne. Naturalne futro jest już nie tylko widziane na płaszczach, kurtkach i etui, projektanci wprowadzają dzisiaj futra w spódnice, oversize mitenki, sukienki, bluzki, a nawet bluzy z kapturem! Większość czołowych projektantów, w tym Ralph Lauren, Calvin Klein i Marc Jacobs, pokazali prawdziwe futro w jakiejś formie na wybiegu.

praca biznes korczak

Futra – synonim luksusu

Ludzie niegdyś przepadali za futrami, chodzili w nich kina i czuli się jak gwiazdy na ekranie. Przez kilka godzin mieli wrażenie, że są jedną z tych bogatych osób, a potem wracają do swojego normalnego życia. To samo można powiedzieć o modzie, która wraca.

Ale jak można było się spodziewać ten trend wywołuje konsternację wśród działaczy na rzecz praw zwierząt, którzy przez ostatnie trzydzieści lat prowadzili kampanie przeciwko użyciu futra w modzie. Ich zdaniem futro to owoc jednego z najbardziej okrutnie brutalnych przemysłów. Mówią, że każdego roku ponad 50 milionów zwierząt, w tym psów i kotów, jest zabijanych na futra, na całym świecie.

Jednak te z fashionistek, którzy uwielbiają zarówno zwierzęta, jak i futro nie mają dylematu – przejście na futro w stylu vintage wydaje się prostym rozwiązaniem. Stare futra nie przyczyniają się bezpośrednio do zysków współczesnych hodowli zwierząt futerkowych i są mniej toksyczne dla środowiska niż sztuczne futra. Futrzane płaszcze i etole z lat 50. i 60. przywołują na myśl luksus, dekadencki blask Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor, ale vintage futra pokrywają ułamek kosztów ich współczesnych odpowiedników.

Ale według znawców, futro w stylu vintage jest odpowiedzialne za odnowę apetytu na futrzaną modę Producenci futer tacy jak korczakisyn.com mówią, że kobiety nigdy nie przestały kochać swoich futer – i nic tego nie zmieni.

Wystarczy wybrać się do dowolnego wielkiego miasta, takiego jak Nowy Jork, lub innych miejsc, gdzie jest zimno, wszędzie tam panie noszą futra i robią to z prawdziwą lubością. Niektóre płaszcze, które zakładają, pochodzą z lat 20-tych, więc argument o tym, że przez nie giną zwierzęta jest już od długiego czasu naprawdę nieaktualny. Odzież w stylu vintage ogólnie jest bardziej „zielona” niż współczesna moda, gdy w niej odświeżane są stare futra.

Ostatecznie to, jakie ma się do tego podejście definitywnie zależy od tego jakie ma się do tego swój własny stosunek. Jeśli tylko wszystko odbywa się w sposób humanitarny i całkowicie zgodny ze zdrowym podejściem – chodzenie w tym kawałku luksusowej garderoby naprawdę nie powinno nikogo gorszyć. Dlatego właśnie jeśli tylko chce się mieć swoje własne futro w stylu vintage nie powinno się go kupować z nieznanych, wątpliwych źródeł – nawet jeśli cena jest naprawdę kusząca. Kluczem jest znaleźć rzetelnego producenta, który nikomu krzywdy nie robi.

A jak się okazuje – takich w Polsce nie brakuje, wystarczy nawet krótki research w sieci by zorientować się w tym niszowym temacie i podjąć słuszną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *